Jak sprawdzić wydajność smartfonu?

Remigisz Szulc
02.06.2021

Wydajny smartfon to gwarancja komfortowego korzystania z jego poszczególnych funkcji oraz zainstalowanych na nim aplikacji. Jak jednak sprawdzić, czy Twoje urządzenie rzeczywiście może zostać zaliczone do kategorii wydajnych? Dowiedz się tego z naszego poradnika.

Wykonaj test wydajności

Do wykonania takiego testu potrzebujesz specjalnej aplikacji, którą możesz pobrać z Google Play czy AppStore. Polecane programy to przede wszystkim AnTuTu oraz 3D Mark. Taka aplikacja działa na bardzo prostej zasadzie: maksymalnie obciąża procesor i pamięć RAM, aby sprawdzić, na ile wydajny jest konkretny telefon.

Po kilku minutach otrzymasz wynik testu wyrażony w punktach. Im jest ich więcej tym oczywiście wydajniejszy jest Twój telefon. Możesz również porównać swój sprzęt na tle innych, ponieważ obie aplikacje od razu podadzą Ci rankingi wydajności.

Pamiętaj

Podczas wykonywania testu nie możesz korzystać z telefonu, a już szczególnie z zainstalowanych na nim aplikacji.

Co zrobić, gdy Twój smartfon okazał się mało wydajny?

Jeśli wynik testu tylko potwierdził Twoje wcześniejsze przypuszczenia i telefon rzeczywiście nie grzeszy wydajnością, to wcale nie musisz od razu biec do sklepu po nowy. Może to być spowodowane na przykład nadmiernym obciążeniem pamięci RAM przez wymagające aplikacje.

W pierwszym kroku pozamykaj wszystkie apki, a te, z których w ogóle nie korzystasz po prostu usuń. Pamiętaj, że samo zamknięcie aplikacji poprzez przesunięcie palcem po ekranie nie wystarczy – musisz jeszcze wejść do managera zadań i pozamykać wszystkie otwarte okna.

Następnie weź się jeszcze za czyszczenie pamięci wewnętrznej urządzenia. W tym celu możesz pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore przeznaczoną do tego aplikację, na przykład CCleaner, Clean Master czy Smart Cleaner (na iOS).

Po kilku minutach aplikacja pousuwa zbędne pliki z pamięci podręcznej oraz pamięci wbudowanej, co pozwoli też zwolnić nieco miejsca, a przede wszystkim „odetkać” pamięć RAM. Po przeprowadzeniu tych czynności ponownie wykonaj test wydajności – tym razem wynik powinien być zauważalnie lepszy, podobnie jak subiektywne odczucia z użytkowania telefonu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.