Jak sprawdzisz, że ktoś włamał się na Twoje konto na Facebooku?

Antoni Kwapisz
12.04.2021

Włamania na prywatne konta na Facebooku są dziś na porządku dziennym. Mnóstwo osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że padli ofiarami tego procederu. Z pozoru nie jest to nic groźnego, bo przecież sam fakt dostania się na konto nie daje jeszcze przestępcy dostępu np. do rachunku bankowego czy poczty e-mail, ale to życzeniowe myślenie. Zbyt często dzielimy się wrażliwymi danymi na Facebooku, przez co skutki włamania na konto mogą być niezwykle poważne. Jak zatem sprawdzić, że ktoś rzeczywiście przejął kontrolę nad Twoim kontem na Facebooku?

Sprawdź ustawienia konta

Po zalogowaniu się na konto wejdź w jego ustawienia. Następnie wybierz opcję „Ustawienia i prywatność” i przejdź do „Bezpieczeństwo i logowanie”. Zobaczysz opcję „Miejsce logowania” – kliknij w nią i sprawdź historię ostatnich logowań. Jeśli widzisz, że następowały one z miejsc, w których nie bywasz lub nawet nie wiesz, gdzie się znajdują (np. za granicą), to możesz już mieć pewność, że ktoś obcy włamał Ci się na konto.

Co robić?

Gdy uda Ci się już potwierdzić, że ktoś rzeczywiście przejął kontrolę nad Twoim kontem na Facebooku, to w pierwszej kolejności zmień wszystkie dane dostępowe, na czele z hasłem. Dodatkowo konieczne jest zmienienie haseł do wszystkich innych usług internetowych: poczty e-mail, systemu bankowości elektronicznej etc. Nigdy nie wiadomo, czy przestępca nie wszedł w posiadanie tych danych.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie sprawy Facebookowi, który traktuje takie przypadki bardzo poważnie (w końcu godzą one w dobre imię serwisu). Zrobisz to za pośrednictwem strony https://www.facebook.com/hacked, gdzie opiszesz całe zdarzenie. Facebook spróbuje Ci pomóc.

Po czym jeszcze możesz poznać, że ktoś nieuprawniony wszedł na Twoje konto facebookowe?

Zaniepokoić powinny Cię przede wszystkim wiadomości od znajomych, którzy dopytują, na co chcesz pożyczyć pieniądze, dlaczego wypisujesz takie bzdury na swojej tablicy, dlaczego ich obrażasz etc. Są to ewidentne ślady działalności przestępcy.

Po zalogowaniu się na konto sprawdź też, czy ktoś nie podejmował na nim podejrzanych aktywności, np. nie zmienił Twoich danych, nie wysłał zaproszeń do osób, których nie znasz, nie zorganizował jakiejś zbiórki czy nie opublikował postów w Twoim imieniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.