Jak szybko znaleźć ukradzioną walizkę

Krzysztof Jagielski
09.04.2021

Sezon wakacyjny za pasem, pogoda robi się coraz lepsza, a wielu polityków prognozuje, że być może już w te wakacje uda nam się wyjechać w celach wypoczynkowych. Wyjeżdżając narażamy się na kradzieże walizek, torebek i plecaków.

Mimo wszystko, nie powinien być to powód, aby zrezygnować z odwiedzenia wymarzonych miejsc, choć tego typu nieprzewidziane sytuacje mogą zrujnować wypoczynek. Jak więc zapobiegać tego typu sytuacjom? Jak sobie radzić gdy już zauważymy brak bagażu?

Przede wszystkim prewencja

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, najważniejsza jest ostrożność. Wybierając się w miejsce, gdzie zjawisko kradzieży bagażu jest szczególnie powszechne, uważaj jeszcze bardziej. Zapinaj walizkę na kłódkę, nie noś otwartych i niezapinanych torebek, aby nie ryzykować stania się ofiarą kieszonkowca, wchodząc do sklepu nie zostawiaj nawet na chwilę toreb, a podróżując w zatłoczonych przestrzeniach, portfel i telefon trzymaj w wewnętrznych kieszeniach. Jeśli będziesz przestrzegał tych rad, ryzyko będzie naprawdę małe. Co jednak zrobić, gdy mimo ostrożności nie uda nam się dopilnować bagażu?

Sposoby na złodzieja – przechytrz łotra

Gdy w środku nieznanego sobie miasta orientujesz się, że twój bagaż nie leży w miejscu gdzie go zostawiłeś, prawdopodobnie wpadasz w panikę, która pozbawia cię możliwości działania. To najgorsze co możesz zrobić. W takiej sytuacji najważniejsze będą pierwsze sekundy, a w najlepszym wypadku minuty po kradzieży, zależnie od sposobu zabezpieczenia, na który się zdecydowałeś. Jak przygotować się na ryzyko kradzieży? Poniżej opiszemy najskuteczniejsze sposoby zapobiegania i odnajdywania bagażu, zwiększające szansę na jego odzyskanie.

Kłódka

Najprostsze i najbardziej standardowe rozwiązania okazują się niekiedy najlepsze. Kłódka nie zabezpieczy cię w stu procentach przed kradzieżą, ale z pewnością utrudni życie złodzieja. Jeśli będzie chciał wyciągnąć interesujące go przedmioty z walizki, będzie musiał wpierw przeciąć kłódkę, lub w inny sposób dostać się do jej wnętrza. Jest to o tyle korzystna sytuacja, że rzadko kiedy złodziej zainteresowany jest całą zawartością bagażu, a częściej szuka w niej cennych przedmiotów, pozostałe zostawiając w pobliskich śmietnikach. Zdecydowaną wadą jest natomiast to, że aby odzyskać walizkę, plecak czy torebkę, musisz zauważyć jej brak w ciągu pierwszych sekund od zdarzenia. W przeciwnym wypadku już raczej nigdy jej nie znajdziesz, a kłódka w tym ci nie pomoże.

Kokarda

Rozwiązaniem opisanego wyżej problemu z zaginięciem ukradzionej walizki jest zawiązanie kokardy w widocznym miejscu. Dobrze znany bywalcom lotnisk zabieg, nie tylko uchroni przed pomyłką przy odbieraniu bagażu z luku, ale też pozwoli rozpoznać złodzieja uciekającego w tłumie. Szczególnie przydatna będzie wstążka jaskrawa lub o wyróżniającym się kolorze. Takie działanie nie uchroni co prawda przed otwarciem bagażu, ale pomoże wydłużyć czas na reakcję z kilku, może kilkunastu sekund do nawet minuty. Wstążka umożliwi rozpoznanie własnej walizki i oddalającego się z nią złodzieja.

Gadżety lokalizujące

Ostatnim, a jednocześnie chyba najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed utratą walizki jest zakup urządzenia lokalizującego. Przez przymocowanie do wnętrza walizki zyskujesz pewność, że nawet w przypadku dalekiej ucieczki złodzieja będziesz w stanie zlokalizować swój dobytek. Małe rozmiary i niepozorny wygląd sprawią, że złodziej nie będzie nawet podejrzewał, że jest śledzony. Decydując się na to rozwiązanie, zwróć jednak uwagę, że większość tego  typu gadżetów funkcjonuje na zasadzie odnawialnego abonamentu, w którym za usługi płaci się w systemie miesięcznym, czy rocznym. Kupując lokalizator wybierz taki, w przypadku którego jednorazowa płatność jest wystarczająca, jak np. NotiOne (https://notione.com/sklep/notione-gps), a nie wymaga subskrybowania usług producenta 

Czy to wystarczy?

Wyjeżdżając na wakacje i zastanawiając się jak zabezpieczyć bagaż, pamiętaj – najpierw prewencja, ale bezpieczniej jest też zabezpieczyć się zawczasu, gdyby sama prewencja nie uchroniła cię przed stratą. Stosując kłódkę, kokardę i jeszcze gadżet lokalizujący, nawet w przypadku gdy twoja walizka nagle zniknie, masz duże szanse odnalezienia zguby. Przygotuj się dobrze, a nawet najgorsze niespodzianki nie zepsują wypoczynku!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie