Jak włączyć ciemny motyw w telefonie z Androidem?

Krzysztof Jagielski
17.11.2023

Większość telefonów fabrycznie ma ustawiony jasny motyw ekranu. Wiele osób nie zwraca na to uwagi i nigdy tego nie zmienia, natomiast faktem jest, że warto przynajmniej przetestować ciemny motyw i sprawdzić, czy ten bardziej nam nie odpowiada. Taka zmiana na telefonie z Androidem jest bardzo prosta, a po szczegóły zapraszamy do naszego krótkiego poradnika.

„Ściągnij” górną belkę

W telefonach z Androidem motyw ciemny można włączyć z poziomu górnej belki – choć nie we wszystkich. Na początek ściągnij więc belkę i w udostępnionych opcjach poszukaj „Tryb ciemny” – zaznaczając go telefon automatycznie przejdzie w ciemny motyw ekranu.

W ustawieniach

Możesz też uruchomić ciemny motyw z poziomu ustawień telefonu. Wejdź w ustawienia i wybierz „Wyświetlacz”, a następnie odszukaj opcję „Włącz i wyłącz Ciemny motyw”.

Dlaczego warto spróbować?

Ciemny motyw, choć początkowo może nieco drażnić, sprawdza się dużo lepiej w intensywnym użytkowaniu telefonu. Zapewnia wyższy komfort i bezpieczeństwo wzroku, zwłaszcza przy słabym oświetleniu.

Nie bez znaczenia jest również to, że ekran po uruchomieniu ciemnego motywu prezentuje się bardziej elegancko i lepiej pasuje np. do biznesowych modeli smartfonów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie