Jak wybrać dostawcę światłowodu?

Andrzej Winnicki
03.01.2022

Światłowód to marzenie niejednej osoby intensywnie korzystającej z Internetu, a dziś mającej ciągłe problemy z działaniem sieci LTE czy Internetu radiowego. Gdy w końcu na Twojej ulicy pojawi się odpowiednia infrastruktura, to pozostanie Ci już tylko wybrać dostawcę światłowodu. Wybór zwykle jest bardzo duży, dlatego do sprawy warto podejść analitycznie i spokojnie przeanalizować poszczególne aspekty ofert. Sprawdź, na co trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę.

Gwarantowany download i upload

Na dobry początek zawsze porównujemy oferty pod kątem parametrów świadczenia usługi. Im lepszy stosunek download/upload do ceny, tym atrakcyjniejsza wydaje się być dana oferta. Oczywiście wszystko zależy tutaj od realnych potrzeb. Jeśli nie streamujesz, a Internet jest Ci potrzebny tylko do Netflixa, przeglądania stron i do pracy, to 300 MB downoladu i 100 MB uploadu powinno w zupełności wystarczyć.

  • Koszt instalacji

Upewnij się, że dostawca światłowodu nie pobierze od Ciebie dodatkowych opłat za podłączenie budynku do sieci. Ta usługa powinna być zrealizowana gratis, w dodatku z dbałością o estetykę – zwłaszcza, jeśli sama sieć została zbudowana ze środków unijnych.

Koszty stałe

Nie chodzi tutaj tylko o cenę usługi, ale także o ewentualne dodatkowe opłaty naliczane przez operatora światłowodu. Szczególnie powinni na to uważać właściciele domków jednorodzinnych, ponieważ standardową praktyką jest naliczanie dodatkowej opłaty „za domek” – wynosi ona od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Opinie o danym dostawcy światłowodu

Zanim ostatecznie wybierzesz dostawcę światłowodu i zawrzesz z nim umowę, to podpytaj osoby z sąsiedztwa, które już korzystają z usługi danej firmy, czy są zadowolone (możesz zadać takie pytanie np. na lokalnej grupie facebookowej). Jeśli okaże się, że notorycznie występują przerwy w działaniu Internetu, nawarstwiają się awarie czy czynności serwisowe, to raczej powinieneś poszukać innego dostawcy.

Narzucanie sprzętu operatora

Niektórzy dostawcy Internetu światłowodowego narzucają klientom własny sprzęt, a konkretnie router. Jeśli masz własny i jest to model z wysokiej półki, to nie ma sensu brać innego, za który w dodatku trzeba będzie płacić w ramach comiesięcznej opłaty za światłowód.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.