Jak wyczyścić klawiaturę?

Piotr Kowalczyk
10.08.2020

Klawiatura jest, zaraz obok myszki, najmocniej eksploatowanym elementem każdego komputera – tak laptopa, jak i jednostki stacjonarnej. Codziennie dotykamy ją nawet kilka tysięcy razy, choć na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nic dziwnego, że to właśnie klawiatura jest uznawana za jedno z najbardziej zabrudzonych urządzeń znajdujących się w domu czy w biurze. Ze względów higienicznych warto ją regularnie czyścić. Jak to zrobić szybko i skutecznie? Sprawdź nasze wskazówki.

Czym czyścić klawiaturę?

Można to robić zwilżoną ścierką z mikrofibry lub bawełny, przy czym warto zwrócić uwagę na to, czy materiał się nie strzępi i nie zostawia fragmentów tkaniny. Mogłyby one utknąć pod klawiszami i nawet je zablokować.

Jeśli natomiast chodzi o środki do czyszczenia klawiatury, to najlepiej sprawdzi się tutaj alkohol izopropylenowy. Skutecznie usuwa zabrudzenia, jednocześnie nie wchodząc w reakcję z tworzywem sztucznym. Nie ma zatem ryzyka, że efektem czyszczenia będzie zmycie znaków naklejonych na klawiszach.

Uwaga!

Nie myl alkoholu izopropylenowego z alkoholem etylowym – ten drugi nie nadaje się do czyszczenia klawiatury, ponieważ jest agresywny i może uszkodzić powierzchnię laptopa czy zewnętrzne urządzenie.

Do czyszczenia klawiatury, zwłaszcza takiej ze stałymi (niewyjmowanymi) klawiszami, bardzo przyda się też mały pędzelek. Umożliwi on wymiecenie drobnych zanieczyszczeń spod klawiszy i wąskich przestrzeni, do których nie dotrzemy ściereczką.

Jeśli natomiast masz klawiaturę mechaniczną z wyjmowanymi klawiszami, to najlepszym sposobem na czyszczenie będzie zdemontowanie klawiszy (zrób sobie wcześniej zdjęcie, aby nie pomylić się przy ponownym montażu) i użycie sprężonego powietrza, ewentualnie odkurzacza z regulacją mocy.

Jak często czyścić klawiaturę?

Optymalnie byłoby robić to 2-3 razy w tygodniu. Jeśli nie masz tyle czasu, to przynajmniej staraj się codziennie przetrzeć powierzchnię klawiatury alkoholem izopropylenowym lub… chusteczkami nawilżanymi do pielęgnacji skóry dziecka.

Gruntowne czyszczenie zgodnie z opisanym wyżej schematem warto natomiast przeprowadzać raz w tygodniu. Klawiatura to siedlisko zarazków i zabrudzeń, które z łatwością przenoszą się na palce, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia użytkownika.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.