Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami?

Krzysztof Jagielski
16.12.2019

Zabezpieczenie komputera przed wirusami to podstawa. Nigdy nie powinno się zaniedbywać kwestii bezpieczeństwa sprzętu, który należy regularnie poddawać serii działaniom ochronnym przed wirusami i hakerami. Szczególnie jeśli na dysku komputera przechowywane są ważne dane. Odpowiednie zabezpieczenie sprawia również, że urządzenie pracuje płynnie i długo. W poniższym artykule podpowiadamy, jak chronić komputer przed niepożądanymi sytuacjami.

Zabezpieczenie komputera – antywirus

Mając taki program na komputerze, można mieć pewność skutecznej ochrony przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami związanymi z plikami niejasnego pochodzenia, jak również minimalizuje się ryzyko potencjalnego ataku hakerskiego w sieci. Darmowe programy antywirusowe wymienia autor artykułu na www.skleppc.pl, pozwalają one wykryć złośliwe oprogramowanie i zabezpieczyć dane na komputerze. Zdecydowanie większą pewność, dają antywirusy płatne, które zapewniają maksymalną ochronę, zwłaszcza te w wersji premium. Bardzo wielu producentów pozwala na skorzystanie z antywirusa przez pewien okres, dając w ten sposób możliwość na sprawdzenie jego działania.

Zabezpieczenie komputera – oprogramowanie szpiegowskie

To także forma ochrony przed wirusami, zawierająca znacznie lepsze funkcje ochrony przed zagrożeniami w sieci, niż antywirus. Dla każdego komputera będzie lepiej, jeśli znajdować się na nim będzie jedno i drugie, co zapewni dodatkową ochronę przed wirusami czy atakami hakera. Tego typu oprogramowanie, pozwala monitorować prywatność korzystania z komputera oraz daje możliwość anonimowego przeglądania stron internetowych. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Oprogramowanie szpiegowskie jest darmowe i można je łatwo znaleźć w sieci. Warto pomyśleć także o usprawnieniu samego funkcjonowania komputera i zainstalować program do czyszczenia plików tzw. śmieci które, zalegając na dysku, spowalniają jego pracę, a nawet sprzyjają jego zawirusowaniu.

Zabezpieczenie komputera – aktualizacja systemu

Zdecydowana większość komputerów przypomina o regularnej aktualizacji systemu operacyjnego. Niekiedy wymaga ona przerwania aktualnie wykonywanej na komputerze pracy, gdyż konieczne jest ponowne uruchomienie systemu. Nie da się ukryć, że jest to irytujące utrudnienie, dlatego często użytkownicy decydują się na wyłączenie modułu odpowiedzialnego za automatyczne aktualizacje. Jednak należy pamiętać, że te powiadomienia nie pojawiają się bez powodu. Zwiększają one poziom bezpieczeństwa oraz komfort pracy. Zdecydowaną zaletą takiego regularnego aktualizowania systemu, jest możliwość korzystania z bezpieczniejszego i pozbawionego błędów oprogramowania.

Zabezpieczenie komputera – sprawdzona przeglądarka

Warto również zadbać o to, aby przeglądarka internetowa była nowoczesną aplikacją oferującą różnego rodzaju mechanizmy zabezpieczające komputer przed ewentualnymi zagrożeniami. Większość przeglądarek posiada wbudowane filtry, które wysyłają ostrzeżenia przed wejściem na daną witrynę, gdyż może się to wiązać z poważnymi zagrożeniami dla danego komputera. Oczywiście, ciężko tak jednoznacznie wskazać, która przeglądarka jest w tym zakresie niezawodna. Na pewno godną polecenia jest Opera, która na bieżąco informuje o zagrożeniach. Dobra przeglądarka blokuje dostęp do wyjątkowo niebezpiecznych stron.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.