Jak zabezpieczyć się na wypadek utraty kontaktów w telefonie?

Andrzej Winnicki
23.08.2018

Utrata kontaktów, czyli numerów w książce telefonicznej smartfona, to spory problem, szczególnie dla osób korzystających z telefonu w celach zawodowych. Gdy nagle okaże się, że nie możesz skontaktować się z klientami czy dostawcami, masz prawo wpaść w panikę. Na szczęście możesz zrobić kilka rzeczy, by do takiej sytuacji w ogóle nie dopuścić. Warto to zrobić, ponieważ liczenie na to, że smartfon nigdy nie ulegnie trwałej awarii, jest naiwnością. Oto sprawdzone tipy.

Przeniesienie kontaktów na kartę SIM

Jest to banalny sposób, z którego wciąż nie wszyscy korzystają. Przeniesienie kontaktów na kartę SIM jest bardzo proste – wystarczy zrobić to z poziomu menu urządzenia. Proces przebiega szybko i już po kilku chwilach będziesz mieć pewność, że Twoje kontakty są zapisane zarówno w pamięci telefonu, jak i na karcie.

Pamiętaj!

Kontaktów nie należy trzymać wyłącznie na karcie SIM. Owszem, oszczędza to nieco miejsca w pamięci telefonu, ale jednocześnie rodzi ryzyko utraty kontaktów w razie awarii karty.

Przeniesienie kontaktów na dysk komputera

Kolejny prosty sposób, który gwarantuje Ci, że zachowasz dostęp do swoich kontaktów w krytycznym momencie – oczywiście pod warunkiem, że regularnie wykonujesz backup danych zgromadzonych na dysku. Podłącz telefon do komputera i zaimportuj kontakty. Większość telefonów umożliwia wykonanie tego przy pomocy systemowej aplikacji. Jeśli takiej nie masz, pobierz odpowiedni program z oficjalnego sklepu dostawcy systemu operacyjnego.

Rada

W ostateczności możesz przenieść kontakty na dysk komputera „ręcznie”, po prostu zapisując je w pliku tekstowym i przechowując go na twardzielu czy w chmurze.

Integracja z Gmailem

Masz telefon z Androidem, który został połączony z Twoim kontem Google? W takim razie koniecznie zintegruj kontakty zgromadzone w pamięci smartfona ze swoją pocztą Gmail. Import jest bardzo łatwy – odpowiednią funkcję znajdziesz w menu klienta poczty. Dzięki temu zawsze będziesz w stanie odzyskać dane.

Jeśli sposób z Gmailem Ci nie odpowiada, zawsze możesz skorzystać z jednego z wielu programów służących do zapisywania kontaktów zgromadzonych w pamięci telefonu. Dostępne są również aplikacje do odzyskiwania utraconych danych – popularnym narzędziem jest chociażby Deleted Contact Restore Backup.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.