Jak zacząć korzystać z Microsoft Teams?

Maciej Piwowski
30.08.2021

Microsoft Teams to oprogramowanie, które w ostatnich miesiącach zyskało gigantyczną popularność. Jest to oczywiście efekt wprowadzenia powszechnej nauki zdalnej. Większość polskich nauczycieli korzysta właśnie z tej aplikacji do prowadzenia lekcji. Jest ona intuicyjna, bardzo łatwa w obsłudze, ale początkowo może nieco przerażać uczniów i ich rodziców. Jak więc zacząć korzystać z Microsoft Teams? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Jak zalogować się do aplikacji?

Z Microsoft Teams można korzystać zarówno na komputerze, jak i urządzeniu mobilnym z systemem Android lub iOS. Zaczynamy więc od pobrania aplikacji – najlepiej bezpośrednio ze strony Microsoftu lub z oficjalnego sklepu Google Play lub App Store.

Następnie wyszukujemy ikonę programu i klikamy w nią, aby uruchomić aplikację. Teraz trzeba się jeszcze zalogować. Robimy to swoimi danymi do usługi Office 365 lub udostępnionymi przez administratora darmowej wersji programu – najczęściej nauczyciela.

Jak zacząć rozmowę (czat) z innym użytkownikiem?

Na dobry początek warto oswoić się z funkcją czatu. Aby popisać z innym użytkownikiem aplikacji, na przykład kolegą z klasy, trzeba go wyszukać – używamy do tego wyszukiwarki znajdującej się u góry ekranu. Wystarczy wpisać imię i nazwisko użytkownika i wybrać go z listy.

Jeśli chcemy porozmawiać z grupą użytkowników, to klikamy w ikonę „Nowy czat” po lewej stronie ekranu i wpisujemy w wyszukiwarkę imiona oraz nazwiska różnych osób. Następnie klikamy „Wyślij” – wiadomość zostanie dostarczona do wszystkich wskazanych użytkowników.

Jak zaplanować spotkanie?

Z tej funkcji zwykle będzie korzystać tylko nauczyciel, ale uczniowie także mogą umawiać się na spotkania, by np. ze sobą porozmawiać. W tym celu klikamy w dobrze widoczną ikonę „Zaplanuj spotkanie”. Następnie zapraszamy wybranych użytkowników oraz podajemy cel spotkania i klikamy „Wyślij”. Zaproszone osoby otrzymają stosowne powiadomienie.

Jak rozpocząć rozmowę wideo/audio?

Kluczową funkcją aplikacji Microsoft Teams jest możliwość nawiązywania połączenia wideo lub audio z innymi użytkownikami. Aby rozpocząć spotkanie z obrazem z kamerki internetowej wchodzimy w czat z wybranym użytkownikiem lub grupą użytkowników, a następnie klikamy w ikonę kamery w prawym-górnym rogu ekranu. Z kolei rozmowę bez obrazu rozpoczynamy dokładnie tak samo, ale klikając w ikonkę ze słuchawkami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.