Jak zamienić każde domowe urządzenie w sprzęt smart? To bardzo proste

Jerzy Biernacki
14.07.2022

Z każdej strony otaczają nas urządzenia typu smart, czyli takie, z którymi możemy się „komunikować” przy pomocy smartfonu i aplikacji mobilnej. Jeśli jednak masz już w domu sprzęty bez takiej funkcji, to nic straconego. Nadal możesz sprawić, że będą smart, w dodatku niewielkim kosztem. Jak się za to zabrać? Sprawdź w naszym poradniku.

Zacznij od zakupu gniazdek smart

Bez tego ani rusz. Gniazdko smart z łącznością bezprzewodową pozwoli Ci zamienić praktycznie każdy sprzęt w taki, którym da się sterować z poziomu aplikacji mobilnej, na przykład Smart Life. W dodatku zyskasz możliwość kontrolowania zużycia energii przez podłączone urządzenie.

Porządne gniazdko smart kupisz już za około 50 złotych.

Pobierz aplikację

Następnym krokiem jest pobranie aplikacji kompatybilnej z zakupionym gniazdkiem. Najpopularniejszą jest wspomniana wcześniej Smart Life, ale własne aplikacje mają również tacy giganci, jak Xiaomi czy Apple. Wybierz aplikację, która działa oraz odpowiada Ci pod względem designu i funkcjonalności.

Dodaj urządzenia

Po zainstalowaniu aplikacji możesz już zacząć parować z nią wszystkie urządzenia zasilane za pośrednictwem gniazdek smart. Nazwij je (np. „Termometr sypialnia”) i od tej pory będziesz mieć stały podgląd na ich pracę.

Zarządzaj pracą urządzeń z dowolnego miejsca

Zrobienie tego wszystkiego nie ma na celu wyłącznie spełnienia zachcianki. O wiele ważniejsze jest to, że od tej pory będziesz mieć możliwość zdalnego sterowania pracą poszczególnych urządzeń – wyłączania ich i włączania o dowolnej porze, kontrolowania zużycia energii, odbierania alarmów o potencjalnej awarii etc.

Szybko się przekonasz, że jest to bardzo wygodne, a przy tym stanowi pierwszy krok w kierunku choć częściowego zautomatyzowania pracy urządzeń domowych i dostosowania ich do realnych potrzeb domowników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie