Jak zdezynfekować smartfona?

Krzysztof Jagielski
14.04.2020

W dobie pandemii koronawirusa ludzkość „nagle” przypomniała sobie, jak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad higieny. Regularne mycie rąk w niczym nie pomoże, jeśli dodatkowo nie zadbamy o czystość przedmiotów, z którymi mamy ciągły kontakt. Szczególnie dotyczy to smartfona – prawdziwego siedliska bakterii i wirusów (na przeciętnym smartfonie jest ich więcej niż na desce klozetowej). Jak zatem skutecznie zdezynfekować smartfona? Czy jest to trudne? Sprawdź w naszym poradniku.

Środki do czyszczenia elektroniki

Takich produktów jest całe zatrzęsienie, dlatego nie ma problemu z ich dostępnością. Ważne, aby wybrać środek niezawierający alkoholu, ponieważ ma on szkodliwe działanie na delikatny ekran i może spowodować powstanie nieusuwalnych smug. Takich środków używa się bardzo łatwo – wystarczy spryskać ściereczkę z mikrofibry, a następnie dokładnie przetrzeć ekran oraz całą obudowę.

Gdy nie mamy pod ręką środka do czyszczenia

W takiej sytuacji trzeba sobie poradzić inaczej, ale to także nie stanowi wielkiego problemu. Bardzo dobrze do czyszczenia elektroniki nadają się chusteczki nawilżane, na przykład takie dla dzieci czy uniwersalne, do powierzchni kuchennych. Co prawda nie zalecamy używania ich zawsze do czyszczenia smartfona, ale okazjonalne zastosowanie takiej chusteczki nie powinno wyrządzić żadnych szkód.

Mydło? Kiepski pomysł

Czyszczenie smartfona przy użyciu środków do higieny osobistej nie wchodzi w grę z prostego powodu: wymagałoby to potraktowania urządzenia wodą, co oczywiście prawdopodobnie skończy się trwałym uszkodzeniem delikatnej elektroniki.

Jeśli nie mamy pod ręką ani środka do elektroniki, ani nawilżanej chusteczki, w ostateczności można użyć zwykłej chusteczki higienicznej, przecierając nią ekran. Ważne jest przy tym, aby nigdy nie sięgać po telefon brudnymi rękoma oraz powstrzymać się od korzystania ze smartfona w trakcie jedzenia.

Na koniec, w formie ciekawostki, napiszemy o specjalnym urządzeniu dezynfekującym, które emituje promieniowanie UV-C. Jest ono zabójcze dla wszelkich mikroorganizmów, dzięki czemu już po 10 sekundach smartfon powinien być sterylnie czysty. Takie urządzenie pełni jednocześnie funkcję ładowarki. Gadżet jest do znalezienia w sieci.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.