Jak zmienić hasło do domowej sieci Wi-Fi?

Mateusz Nowak
19.12.2022

Ustawienie silnego hasła do domowej sieci Wi-Fi jest podstawą jej bezpieczeństwa. Wielu użytkowników robi to jednak tylko raz, zapominając o konieczności regularnego zmieniania hasła. Nie jest to nic szczególnie skomplikowanego, a cały proces zajmuje dosłownie kilka chwil. Dowiedz się, jak zmienić hasło do domowej sieci Wi-Fi.

Zaloguj się do panelu administratora

W tym celu uruchom przeglądarkę internetową i w jej pasku wpisz adres IP routera – najczęściej 192.168.0.1. Podaj login i hasło i poczekaj na załadowanie się ekranu panelu administracyjnego.

W panelu wyszukaj zakładki „Ustawienia sieci bezprzewodowej”. Zobaczysz pole z nazwą sieci (ją także możesz zmienić) oraz z hasłem – aby je zmienić musisz podać aktualne hasło. Następnie zatwierdź wprowadzone zmiany i po sprawie.

Dlaczego trzeba regularnie zmieniać hasło do domowej sieci Wi-Fi?

Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim chodzi o zminimalizowanie ryzyka złamania zabezpieczeń i podłączenia się do Twojej sieci przez nieuprawnioną osobę – na przykład sąsiada, który lubi korzystać z nieswoich rzeczy.

Regularne zmienianie hasła zmniejsza również prawdopodobieństwo zhakowania sieci, co mogłoby grozić nawet wykradzeniem cennych danych transmitowanych przez Wi-Fi.

Prozaicznym powodem, dla którego warto zmieniać hasło do domowej sieci Wi-Fi, na przykład raz na kwartał, jest to, że dzięki temu nie zapomnisz hasła – a jego znajomość może Ci się przydać w momencie, gdy zechcesz podłączyć do sieci nowe urządzenie. Wiele osób po latach używania tego samego hasła po prostu je zapomina i musi resetować, co jest dość frustrujące.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie