Jak zniszczyć dysk twardy?

Jerzy Biernacki
24.06.2022

Powodów, dla których decydujemy się zniszczyć dysk twardy wraz z całą zawartością może być wiele. Najczęściej ma to na celu bezpieczne oddanie starego komputera do recyklingu lub po prostu trwałe pozbycie się danych, które pod żadnym pozorem nie powinny trafić w niepowołane ręce. Jak zatem zniszczyć dysk twardy? Poznaj kilka sposobów.

Mikrofalówka? Radzimy uważać

Być może słyszałeś o sposobie z mikrofalówką. Polega on na tym, że wkładamy dysk twardy do kuchenki mikrofalowej, nastawiamy na kilkanaście sekund i gotowe. Ten sposób rzeczywiście może być skuteczny, natomiast jest też ryzykowny. Może dojść do uszkodzenia mikrofalówki, włącznie z wybuchnięciem urządzenia!

Dlatego potraktuj tę metodę raczej w kategorii ciekawostki.

Demagnetyzacja

To już profesjonalna metoda niszczenia dysków twardych, którą oferują wyspecjalizowane w tym firmy. Do demagnetyzacji jest potrzebne odpowiednie urządzenie, którego zakup na własność mija się z celem. Jeśli znajdziesz lokalną firmę oferującą demagnetyzację, to za usługę zapłacisz od kilku do kilkunastu złotych (za jeden nośnik). Jeśli takiej firmy nie ma w okolicy, to do ceny dolicz jeszcze koszt wysyłki dysku.

Fizyczne zniszczenie dysku twardego

To bezsprzecznie najlepsza metoda niszczenia dysków twardych, którą możesz wykorzystać we własnym zakresie. Do fizycznego niszczenia nośników są przeznaczone specjalne niszczarki, które zamieniają dyski w kupkę metalowych wiórków.

W domowych warunkach możesz użyć po prostu młotka, przecinaka czy innych ciężkich narzędzi – przy okazji dając upust emocjom.

Niezależnie od tego, na jaką metodę niszczenia dysku twardego ostatecznie się zdecydujesz, to pamiętaj o jednym: dysk jest elektroodpadem i nie może zostać wyrzucony po prostu do śmieci. Po upewnieniu się, że nie ma już możliwości odzyskania zapisanych na nim danych, oddaj dysk do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub do specjalnego pojemnika np. w markecie z elektroniką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.