Jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych? Kiedy warto to zrobić?

Marek Szydełko
18.11.2019

Niezależnie od tego, jaki model smartfona posiadasz, prędzej czy później doświadczysz tego, co wszyscy inni użytkownicy: Twój telefon wyraźnie zwolni, zacznie się zawieszać i irytować. Zwykle jest to spowodowane zainstalowaniem dużej liczby aplikacji, które obciążają system operacyjny i pamięć RAM, ale wina może również leżeć po stronie złośliwego oprogramowania pobranego wraz z jakimś podejrzanym plikiem. Tak czy inaczej prowadzi to do sytuacji, w której nie ma mowy o komfortowym korzystaniu ze smartfona. Jednym z najpopularniejszych sposobów na przywrócenie mu dawnej wydajności (lub choćby zbliżonej) jest zresetowanie telefonu do ustawień fabrycznych. Jak to zrobić i kiedy warto się na to zdecydować?

Sygnały świadczące o tym, że czas na reset ustawień

O przywróceniu telefonu do ustawień fabrycznych warto pomyśleć wtedy, gdy urządzenie rzeczywiście zaczyna zdradzać objawy znacznego spadku wydajności. Jeśli nie pomaga przeskanowanie telefonu programem antywirusowym oraz odinstalowanie kilku aplikacji, to najwyraźniej doszło do niekorzystnych zmian w ustawieniach systemowych, przez co smartfon działa wolno i niezgodnie z planem producenta.

Inne typowe powody, dla których warto zdecydować się na reset do ustawień fabrycznych, to:

  • Telefon „nie widzi” sieci Wi-Fi, choć wcześniej bez problemu się z nią łączył;
  • Nie ma możliwości korzystania z Internetu nawet po włączeniu danych komórkowych;
  • Telefon nie łączy się z innymi urządzeniami przez Bluetooth;
  • Część aplikacji przestała działać;
  • Telefon samoistnie się wyłącza;
  • Dzieją się „cyrki” z baterią, to znaczy akumulator raz pokazuje pełne naładowanie, by po kilku minutach przejść w tryb oszczędzania baterii;

Zresetowanie telefonu do ustawień fabrycznych jest również wskazane na krótko przed sprzedażą aparatu – wówczas nowy właściciel, o ile nie jest biegły w technologiach mobilnych i cyberbezpieczeństwie, nie będzie mieć możliwości odzyskania haseł do poszczególnych usług, z których korzystaliśmy na smartfonie.

Jak wykonać reset do ustawień fabrycznych?

Procedura jest bardzo prosta, choć może się nieco różnić w zależności od tego, jaka wersja systemu operacyjnego jest zainstalowana na urządzeniu, a także kto jest jego producentem. W każdym przypadku trzeba wejść do zakładki „Ustawienia”, następnie wybrać informacje o systemie i poszukać komendy, która ma w nazwie „Przywróć ustawienia fabryczne” lub samo „Ustawienia fabryczne”. Po jej wybraniu urządzenie jeszcze raz zapyta, czy użytkownik na pewno chce przeprowadzić reset.

Przed wykonaniem resetu do ustawień fabrycznych zalecamy zrobienie backupu danych zgromadzonych w pamięci telefonu, ponieważ jest to proces nieodwracalny i wszystkie niezapisane informacje zostaną bezpowrotnie utracone.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.