Jak zwiększyć bezpieczeństwo urządzenia z Androidem? Liczy się metodyczność

Remigisz Szulc
10.02.2021

Android jest zdecydowanie najpopularniejszym system operacyjnym na świecie, na którym pracują setki milionów urządzeń mobilnych. Jego powszechność powoduje, że regularnie trafia na cel różnej maści przestępców, którzy m.in. produkują złośliwe oprogramowanie wykradające dane użytkowników. Jeśli więc masz np. telefon z Androidem, to w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nie jest to trudne, ale wymaga metodycznego podejścia do sprawy. Oto czynności, które trzeba wykonywać regularnie.

Aktualizacja systemu

Bez tego ani rusz. Powinieneś wyrobić w sobie nawyk wykonywania aktualizacji systemu natychmiast po tym, jak zostanie ona udostępniona – telefon sam Cię o tym poinformuje. Wiemy jednak, jak to wygląda w rzeczywistości. Większość użytkowników w nieskończoność odkłada aktualizację, aż w końcu o niej zapomina. Tymczasem pamiętaj, że aktualizacje usuwają luki w zabezpieczeniach i tym samym znacząco zwiększają ochronę przed np. oprogramowaniem typu spyware.

Przegląd aplikacji

Każdy posiadacz telefonu z Androidem powinien regularnie, na przykład raz na dwa tygodnie, dokonać przeglądu zainstalowanych aplikacji. Jesteśmy przekonani, że z dużej części w ogóle nie korzystasz, a więc jest to dobra okazja, aby się ich pozbyć. Sprawdź też, czy na telefonie nie znajdują się aplikacje, których raczej nie instalowałeś – to może być efekt działania cyberprzestępców. Każda taka podejrzana apka powinna zostać od razu usunięta.

Wycofanie uprawnień

Gdy już będziesz dokonywać przeglądu aplikacji, to koniecznie sprawdź, jakie mają one uprawnienia. Być może jest tak, że machinalnie przyznajesz poszczególnym apkom komplet uprawnień, co już samo w sobie jest bardzo niebezpieczne. Nigdy przecież nie możesz mieć pewności, w jakim celu aplikacja wykorzystuje przyznane jej uprawnienia. Dla świętego spokoju warto więc je wycofać i przyznawać na bieżąco, po uprzednim poproszeniu Cię o zgodę.

Do tego dochodzi oczywiście tak podstawowa kwestia, jak regularne skanowanie pamięci urządzenia dobrym programem antywirusowym. Wybór takiego oprogramowania jest ogromny – spokojnie znajdziesz nawet darmowe i całkiem niezłe antywirusy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.