Jak zwiększyć szanse na podłączenie światłowodu?

Mateusz Nowak
08.02.2021

Światłowód jest marzeniem niejednego fana nowoczesnych technologii. Gwarantuje on zdecydowanie najwyższy komfort korzystania z Internetu, w tym najwyższą prędkość. Światłowód jest wolny od wad typowych chociażby dla Internetu mobilnego, niewrażliwy na warunki pogodowe, no i dodatkowo nie musimy martwić się przekroczeniem pakietu danych komórkowych. Nie każdy jednak może się cieszyć dobrodziejstwem Internetu. W Polsce nadal jest mnóstwo tzw. białych plam. Czy jednak można jakość zwiększyć szanse na to, że pewnego pięknego dnia doczekamy się doprowadzenia światłowodu do domu? Kilka sposobów zdradzamy w naszym poradniku.

Program „Polska cyfrowa”

Ten program, finansowany przez Unię Europejską, jest dużą szansą na to, że za kilka lat w Polsce nie będzie już wspomnianych białych plam i każde gospodarstwo domowe będzie mogło cieszyć się dostępem do światłowodu. Celem programu jest rozbudowa sieci na tych obszarach, które obecnie nie mają szans na szybki Internet, co z kolei może powodować wykluczenie cyfrowe mieszkańców.

Program „Polska cyfrowa” realizują różne podmioty na terenie naszego kraju. Koniecznie zorientuj się, która firma odpowiada za niego w Twoim regionie i skontaktuj się z nią. Zapytaj, czy planuje ona w najbliższym czasie doprowadzenie światłowodu w pobliże miejsca, w którym mieszkasz. Jeśli nie, to poproś przynajmniej o dopisanie Twojego adresu do listy, dzięki czemu Twoja nieruchomość może zostać ujęta w planach na następne lata.

Dogadaj się z sąsiadami

Z pewnością nie tylko Tobie zależy na tym, aby mieć dostęp do światłowodu. Pamiętaj natomiast, że żaden dostawca nie doprowadzi go do jednego domu. To musi się po prostu opłacać, czyli dostawca Internetu musi mieć pewność, że znajdą się odbiorcy na świadczoną przez niego usługę.

Skontaktuj się więc z sąsiadami i napiszcie pismo, w którym zadeklarujecie chęć podłączenia swoich domów do światłowodu. Im więcej nieruchomości, tym lepiej. Takie pismo skierujcie do operatorów światłowodu działających w regionie – niekoniecznie tylko do telekomów, ale też lokalnych firm, które mogą doprowadzić światłowód.

Nie gwarantuje to oczywiście, że ten światłowód wkrótce się pojawi, ale taki sygnał może mieć istotny wpływ na dalsze plany inwestycyjne operatora.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.