Jak zwolnić miejsce w smartfonie? Kilka podstawowych trików

Piotr Kowalczyk
20.05.2019

Każdy użytkownik smartfona prędzej czy później doświadczy bardzo irytującego zjawiska, jakim jest wyraźne spowolnienie pracy urządzenia. Nie zawsze wina leży po stronie złośliwego oprogramowania. W większości przypadków jest to efekt nadmiernego absorbowania pamięci wewnętrznej i operacyjnej. W takiej sytuacji warto poświęcić kilka chwil na zwolnienie miejsca w smartfonie, co powinno przywrócić mu może nie fabryczną, ale o wiele wyższą sprawność. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Zacznij od usunięcia niepotrzebnych aplikacji

Na pewno masz na swoim telefonie jakieś apki, z których albo w ogóle nie korzystasz, albo robisz to sporadycznie. Zrób szybki przegląd zawartości i pozbądź się takich aplikacji. W przyszłości zawsze możesz je zainstalować ponownie.

Usuń pamięć cache

Aplikacje zajmują sporo miejsca, ale bardzo obciążające są zwłaszcza dane przechowywane w pamięci cache (podręcznej). Dzięki nim aplikacja po uruchomieniu może rozpocząć od miejsca, w którym ostatnio została zamknięta. Zna również preferencje użytkownika. Jest to wygodne, ale z drugiej strony powoduje spowolnienie pracy telefonu.

Pamięć cache można wyczyścić z poziomu ustawień smartfona lub samej aplikacji. Niestety, nie zawsze jest to w 100% skuteczne – zwłaszcza w przypadku telefonów z systemową nakładką na Androida. Wówczas pomocne będą specjalne aplikacje do czyszczenia pamięci smartfona – poszukaj ich w sklepie Google Play.

Skopiuj pliki na kartę micro SD lub do chmury

Za spowolnienie pracy telefonu może odpowiadać nie tylko zapchana pamięć RAM, ale także wewnętrzna, przeznaczona do przechowywania bieżących plików. Zdjęcia, filmiki, PDF-y – to wszystko swoje waży. Dlatego rozsądnie jest raz na jakiś czas zrobić backup tych danych i przenieść je na kartę micro SD, nośnik zewnętrzny lub do chmury. Będzie bezpieczniej, a do tego telefon wyraźnie odżyje.

Zajrzyj do folderu „Pobrane”

Będziesz zaskoczony, jak wiele plików się w nim znajduje. Większość pewnie nie jest Ci już do niczego potrzebna, więc po prostu się ich pozbądź, zwalniając tym samym mnóstwo miejsca w pamięci wewnętrznej smartfona.

Poza tym dobrym pomysłem będzie zmienienie ustawień przeglądarki tak, aby nie mogła automatycznie instalować rozszerzeń. Sprawdź również, czy nie dałeś poszczególnym aplikacjom uprawnień do aktualizowania i instalowania różnych dodatków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.