Jaką kamerkę internetową wybrać? Sprawdź i zainwestuj pieniądze mądrze

Maciej Piwowski
28.05.2021

Kamerki internetowe stały się podstawowym elementem naszej rzeczywistości w 2020 roku i nic nie wskazuje na to, abyśmy mieli szybko się z nimi pożegnać. Posiadacze laptopów mogą korzystać z tych wbudowanych w ekran, ale jeśli chcesz zapewnić sobie lepszą jakość obrazu lub pracujesz na komputerze stacjonarnym, to potrzebujesz zewnętrznej kamerki internetowej. Jaką wybrać? Te szczegóły są najważniejsze.

Jakość obrazu

Obecnie na rynku dominują już kamerki generujące obraz w jakości Full HD, choć nadal można się spotkać z urządzeniami HD. Te drugie są znacznie tańsze, jednak nie oczekujmy po nich cudów. Jeśli zależy Ci na bardzo dobrej jakości, bo np. wykorzystujesz kamerkę do prowadzenie wideokonferencji czy szkoleń online, to postaw na model Full HD lub 4K, bo i takie kamerki powoli pojawiają się na rynku.

Płynność obrazu

Każdy, kto choć raz korzystał z taniej czy wbudowanej w ekran laptopa kamerki internetowej na pewno zwrócił uwagę na irytujące zjawisko „klatkowania” obrazu. Aby go uniknąć trzeba zainwestować w kamerkę oferującą możliwie jak najlepszą płynność, czyli generującą oraz w minimum 30 klatkach na sekundę. Droższe urządzenia są natomiast w stanie zapewnić nawet 60 klatek na sekundę. Wówczas wyświetlany obraz jest bardzo płynny, co ułatwia zdalną komunikację.

Kąty widzenia

Im szerszy tym więcej osób – pisząc obrazowo – zmieści się w oku kamerki. Jest to ważne z punktu widzenia tych użytkowników, którzy szukają kamerki do prowadzenia szkoleń online. Muszą mieć oni pewność, że uczestnicy szkolenia widzą nie tylko ich, ale też np. tablicę z materiałami dydaktycznymi.

Jakość dźwięku

Dobra kamerka internetowa musi być wyposażona w mikrofon oraz głośnik, dzięki czemu nie będziemy musieli inwestować w osobne peryferia. Tańsze urządzenia niestety nie zapewniają odpowiedniej jakości dźwięku, dlatego warto sięgnąć nieco głębiej do kieszeni i wybrać kamerkę, w której zastosowano głośnik i mikrofon renomowanego producenta. Wówczas unikniemy frustrujących zakłóceń, szumów i innych niepożądanych dźwięków.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na sposób mocowania kamerki. Najlepsza będzie taka na elastycznym uchwycie, co pozwoli ustawić ją pod odpowiednim kątem i bez zasłaniania sobie monitora komputerowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.