Jaką rozdzielczość ma 4k?

Maciej Piwowski
16.04.2021

Gdy technologia idzie do przodu, nie sposób się nie pogubić w tych wszystkich nowinkach. Jeszcze do niedawna szczytem marzeń było posiadanie urządzenia obsługujące rozdzielczość Full HD. Dziś, co prawda nie odchodzi ono w zapomnienie, ale to 4k ma swoje pięć minut.

Czym jest rozdzielczość?

Z pewnością niejednokrotnie ten termin był przez Ciebie słyszany, wypowiadany, ale tak do końca nie masz świadomości, o czym mowa. Choć wszelkie internetowe definicje brzmią skomplikowanie, tak naprawdę rozdzielczość nie jest czymś trudnym do zrozumienia. Czym zatem ona będzie?

Z rozdzielczością mamy do czynienia np. przy telewizorach. W ich reklamach często się ją podkreśla i podaje jaki atut. Przy modelach na sklepowych półkach to jeden z kluczowych parametrów, na który się zwraca uwagę podczas zakupu.

Rozdzielczość to nic innego jak liczba pikseli w poziomie i w pionie wyświetlanego na ekranie obrazu. Mówi się, że im jest ich więcej tym lepiej, ponieważ wpływa to na jakość tego, co widzimy. Im lepsza rozdzielczość, tym wyższa cena urządzenia, stąd szybka pożyczka może przyjść z pomocą.

4k co trzeba o niej wiedzieć?

Aby mieć w domu obraz telewizora ostry jak przysłowiowa żyleta, warto sięgnąć po model z technologią 4k. Będzie on posiadał wówczas rozdzielczość 4096 x 2160, więc nic nie umknie Twojemu wzrokowi. Tak szczegółowy obraz sprawia, że nawet najmniejsze detale nie pozostaną niezauważone.

Choć coraz głośniej słyszy się o raczkowaniu 8k, to jednak rozdzielczość o połowę mniejsza jest obecnie najlepszą wśród dostępnych na rynku. A jeżeli najlepsza to i niestety najdroższa, dlatego mnie każdy może sobie pozwolić na supernowoczesne urządzenie. Z pomocą przychodzi szybka pożyczka, dzięki której zrealizujesz swoje marzenia.

Czy 4k ma jakieś wady?

Jedną z najczęstszych minusów technologii 4k jest wspomniana cena takich urządzeń, które ją posiadają. Ponadto problem pojawia się również przy zapisywaniu pliku z tak wysoką rozdzielczością. Jego bardzo duża objętość potrafi zająć sporo miejsca na dysku, dlatego ciężko znaleźć materiały w 4k, a ich przechowywanie graniczy z cudem.

Narzekać mogą również fani kina, bowiem bardziej dynamiczne sceny nie są niestety płynnie wyświetlane. Powodem jest niższa częstotliwość odświeżania obrazu w odtwarzaczu 4k. Te wady nie odstraszają jednak potencjalnych nabywców coraz to nowszych modeli urządzeń. Jeżeli i Ty chcesz wejść w posiadanie jednego z nich, ale obawiasz się wysokich kosztów, szybka pożyczka będzie idealna, aby nie odczuć ogromnego obciążenia portfela.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie