Jaki Internet do gier jest Ci potrzebny?

Marek Szydełko
22.04.2021

Wybierając ofertę Internetu zwykle skupiamy się na dwóch parametrach: download i upload. Okazuje się jednak, że z punktu widzenia gracza liczy się nie tylko to. Jeśli dużo grasz online, szczególnie w tytuły AAA, które mocno obciążają serwery, to powinieneś bardzo uważnie przeanalizować to, co proponują Ci poszczególni dostawcy Internetu. Dowiedz się, jaki Internet do grania będzie optymalny.

Download

Zaczynamy od kluczowego parametru, czyli deklarowanej przez dostawcę prędkości pobierania. Jest ona gwarantowana tylko w przypadku Internetu światłowodowego, stąd jeśli tylko masz możliwość skorzystania ze „światła”, to lepszej opcji dla gracza po prostu nie znajdziesz.

Pamiętaj jednak, że Internet o prędkości pobierania 100 Mb/s, w zupełności wystarczający do oglądania filmów online, może się okazać zbyt wolny do grania. Dla bezpieczeństwa radzimy zainwestować w ofertę z downloadem na poziomie około 300 Mb/s. To zagwarantuje Ci odpowiedni komfort rozgrywki, ale też umożliwi bardzo szybkie pobieranie gier na konsolę czy aktualizacji od producentów.

Upload

To najczęściej bagatelizowany parametr, który jednak ma ogromne znaczenie dla graczy. Upload, czyli prędkość wysyłania danych, powinien być możliwie jak najwyższy, jeśli grasz w tytuły online, a już szczególnie w trybie multiplayer. Komfortowy upload powinien wynosić około 100 Mb/s. Dzięki temu nie będziesz doświadczać irytujących opóźnień, co jest szczególnie dokuczliwe w przypadku dynamicznych gier sportowych oraz strzelanek.

Ping

Każdy gracz wie, że to właśnie ping ma duży wpływ na komfort grania online. Im jest on niższy, tym lepiej, ponieważ dzięki temu nie będziesz obserwować tzw. lagów, czyli różnego rodzaju opóźnień. Nieprzypadkowo każdy dostawca gier online i multiplayer zaleca, aby przed dołączeniem do zabawy przetestować ping.

Jaki ping będzie optymalny? Do komfortowego grania wystarczy każdy wynik poniżej 20, choć nadal można się dobrze bawić przy pingu 30-40 ms. Jeśli natomiast ping wynosi 100 ms lub więcej, to możesz zapomnieć o graniu w takie tytuły, jak FIFA czy Call of Duty – opóźnienia będą zdecydowanie zbyt duże i uniemożliwią Ci nawiązanie równej rywalizacji z innymi graczami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.