Jaki Internet do Netflixa, HBO Max i Amazon Prime?

Jerzy Biernacki
22.04.2022

Platformy streamingu wideo cieszą się ogromną popularnością na całym świecie i nie inaczej jest oczywiście w Polsce. Liderem rynku pozostaje Netflix, natomiast uparcie depczą mu po piętach dostawcy konkurencyjnych usług. Warunkiem komfortowego korzystania z takiej platformy jest odpowiednie szybkie łącze internetowe. Nie wiesz, jaki Internet do Netflixa, HBO Max czy Amazon Prime jest Ci potrzebny? Sprawdź nasze wskazówki.

Do materiałów HD nie potrzebujesz nic szczególnego

Jeśli masz stary telewizor lub po prostu jakość obrazu ma dla Ciebie drugorzędne znaczenie, to oglądanie materiałów filmowych w HD bez problemu „ogarniesz” Internetem o prędkości od 5 Mb/s. Tak, tak wolna sieć wystarczy, aby bez większych lagów korzystać z Netflixa i innych platform, oczywiście po wcześniejszym zbuforowaniu materiału.

Materiały w 4K? Potrzebujesz dość szybkiego Internetu

Nie po to kupuje się jednak abonament, aby nie korzystać z możliwości, jakie daje nam konkretna platforma. Obecnie standardem są już materiały w jakości 4K, które wymagają oczywiście telewizora 4K, ale także wystarczająco szybkiego łącza internetowego.

Dostawcy usług zalecają, aby w przypadku materiałów 4K zapewnić prędkość pobierania na poziomie minimum 25 Mb/s. Jeśli Internet zwolni, to jakość odtwarzanego materiału zostanie automatycznie obniżona.

Bardzo dobra jakość obrazu? Wymagane jest jeszcze szybsze łącze

Jeśli chcesz mieć pewność, że obejrzysz cały film czy serial w jakości 4K, bez buforowania i okresowej „kaszki’ na ekranie, to potrzebujesz Internetu o prędkości przynajmniej 50 Mb/s (download). Jak widzisz wcale nie trzeba mieć światłowodu – taką prędkość zapewnia dziś Internet LTE z dobrym routerem i ewentualnie anteną kierunkową.

Kluczowa jest stabilność połączenia z Internetem

Prędkość jest oczywiście ważna, natomiast nie zapominajmy o tym, że do komfortowego oglądania materiałów wideo w najwyższej rozdzielczości potrzebujesz przede wszystkim stabilnego połączenia z Internetem. Dlatego jeśli korzystasz z Netflixa na telewizorze, to rozważ podłączenie go do sieci przy pomocy gniazda Ethernet, a Wi-Fi używaj tylko w pobliżu routera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.