Jaki komputer dla seniora wybrać?

Piotr Kowalczyk
01.02.2021

Współcześni seniorzy są coraz lepiej zaznajomieni z nowoczesnymi technologiami. Chętnie korzystają z Internetu, mają smartfony i tablety, jednak dla zapewnienia sobie wygodnego kontaktu ze światem (w tym z rodziną) oraz szybkiego dostępu do informacji przydałby się jeszcze komputer. Jaki sprzęt będzie odpowiedni dla seniora? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

Laptop, bo jest wygodny

Laptop to naturalny wybór jeśli chodzi o komputer dla seniora. Podstawową zaletą tego sprzętu jest jego mobilność. Starszy użytkownik nie musi się ograniczać tylko do stanowiska komputerowego. Może korzystać z urządzenia tam, gdzie jest mu wygodnie – na przykład siedząc w fotelu, na kanapie, nawet w łóżku. To duża wygoda. Laptop jest też na tyle lekki, że praktycznie nikt nie powinien mieć problemów z jego przenoszeniem.

Niezaprzeczalną zaletą laptopa jest też to, że tego typu sprzęt jest od razu gotowy do pracy. Senior nie musi już inwestować w dodatkowe akcesoria, jak monitor zewnętrzny, klawiatura czy myszka. To z kolei przekłada się na oszczędności, a jednak większość starszych osób w naszym kraju musi bacznie pilnować budżetu.

Laptop świetnie sprawdzi się także w przypadku seniorów, którzy są bardzo aktywni, często wychodzą z domu i np. uczestniczą w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Taki komputer można bez problemu zabrać ze sobą, przenosząc go w wygodnej torbie czy plecaku.

Może jednak komputer stacjonarny?

Nie skreślamy od razu popularnych pecetów, bo to także może być całkiem niezły wybór dla seniora. Komputer stacjonarny ma tę przewagę nad laptopem, że zapewnia wygodniejszą pracę na stanowisku komputerowym. Jeśli więc senior z góry zakłada, będzie korzystać z komputera tylko w jednym, przygotowanym wcześniej miejscu, to powinien rozważyć zakup peceta.

Pamiętajmy natomiast, że do komputera stacjonarnego trzeba dokupić monitor zewnętrzny, klawiaturę oraz myszkę, a nierzadko też głośniki. Dlatego warto rozejrzeć się za gotowymi zestawami, również używanymi. Można się natknąć na bardzo dobre oferty zakupu komputerów poleasingowych, które są w niemal idealnym stanie, a przy tym są to sprzęty z wyższej półki, które powinny posłużyć jeszcze przez wiele lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie