Jaki smartwatch do płacenia?

Jerzy Biernacki
05.05.2022

Smartwatch to bardzo funkcjonalne urządzenie, choć wciąż wiele osób nie widzi dla niego większego zastosowania. Perspektywa zmienia się w momencie, gdy dochodzimy do kwestii płatności zbliżeniowych. Smartwatch świetnie się do tego nadaje, choć trzeba wyraźnie podkreślić, że nie każdy. Jaki smartwatch do płacenia kupić? Zwróć uwagę na te szczegóły podczas analizowania oferty rynkowej.

Obowiązkowe NFC

Pierwszą i najważniejszą kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę szukając dla siebie smartwatcha do płacenia jest to, czy dany model posiada wbudowaną łączność NFC. Nie, samo Bluetooth nie wystarczy. Bez NFC nie zapłacisz za zakupy nawet najdroższym i najbardziej bajeranckim zegarkiem. Niestety, nie każdy model posiada tę funkcję.

Cena, od jakiej zaczynają się sensowne smartwatche z NFC to około 500 złotych. Tańsza będzie opaska sportowa od Xiaomi, ale to jednak inna kategoria sprzętu. Jeśli więc liczyłeś na to, że uda Ci się kupić smartwatch do płacenia za dwie stówki, to sorry – nie ma szans.

Obsługiwane bramki płatności

Kolejną ważną sprawą jest to, w jaki sposób dany zegarek realizuje płatności zbliżeniowe. Oczywiście niezbędne jest do tego uruchomienie bramki płatności i dodanie do niej swojej karty płatniczej. Najpopularniejsze usługi to Google Pay i Apple Pay.

Zwróć więc uwagę na to, jaką bramkę obsługuje smartwatch. Dobrze będzie wybrać taki, który współpracuje z tą samą bramką, jaką masz już uruchomioną na telefonie, aby nie mnożyć kolejnych aplikacji mających dostęp do danych Twojej karty płatniczej. Koniecznie upewnij się też, że dana bramka w ogóle działa na terytorium naszego kraju i jest wspierana przez Twój bank.

Może pojawić się konieczność zmiany konta bankowego lub uruchomienia innej usługi

Niestety, nie wszystkie działające w Polsce banki są przygotowane na smart rewolucję w płatnościach. Jeśli masz pecha i Twój bank został daleko w tyle, to czeka Cię albo zmiana rachunku, albo założenie sobie np. Revoluta czy Curve – to usługi zewnętrzne, natomiast fajnie sprawdzające się podczas robienia codziennych zakupów. Możesz je również wykorzystać podczas wakacji za granicą, aby uniknąć niekorzystnego przelicznika walut stosownego przez Twój bank.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.