Jaki sprzęt jest potrzebny dziecku do nauki zdalnej?

Maciej Piwowski
30.11.2020

Z obiektywnych przyczyn polskie szkoły muszą przestawiać się na model nauczania zdalnego. Docelowo pewnie stanie się ona standardem, ale już dziś wielu uczniów uczy się z domu, w ramach szeroko rozumianego e-learningu. To niemały kłopot dla rodziców, którzy przecież muszą zapewnić swojemu dziecku odpowiednie warunki do nauki, w tym wyposażyć go w niezbędny sprzęt. Co powinno się znaleźć na liście koniecznych zakupów? Sprawdź, jaki sprzęt kupić dla dziecka do nauki zdalnej.

Laptop

Lub też komputer stacjonarny, przy czym laptop będzie zdecydowanie lepszym wyborem w sytuacji, gdy nie mamy warunków, aby wydzielić osobne miejsce do nauki dla dziecka (dotyczy to większości polskich rodzin). Z laptopem sprawa jest o tyle łatwiejsza, że uczeń może z niego korzystać właściwie w dowolnym pomieszczeniu, w ostateczności nawet w swoim łóżku, jeśli uczy się zdalnie z powodu choroby.

Dobry Internet

Przed rozpoczęciem nauki zdalnej rodzice powinni się upewnić, że Internet domowy jest dostatecznie szybki, a przy tym nie ma absurdalnie niskiego limitu danych. Codzienne łączenie się ze szkołą via Skype mocno obciąża sieć i oczywiście drenuje pakiet danych komórkowych. Jest to więc dobry moment na to, aby przejrzeć umowę z operatorem i ewentualnie ponegocjować zmianę warunków lub przejść do konkurencji. Dodatkowo radzimy sprawdzić, czy Internet w całym domu działa tak samo dobrze – zwłaszcza na piętrze (w przypadku właścicieli domów), gdzie mogą być już problemy z zasięgiem routera.

Słuchawki

Nie są może niezbędne, natomiast bardzo się przydają podczas nauki zdalnej. Po pierwsze: sprzyjają skupieniu. Po drugie: dzięki nim inni domownicy nie muszą słuchać tego, co przekazuje nauczyciel. Wreszcie po trzecie: dobre słuchawki gwarantują dużo wyższą jakość dźwięki niż wbudowane głośniki, co może mieć wpływ na efektywność nauki.

Kamera internetowa

Jeśli decydujemy się na zakup laptopa, to kamerka z pewnością będzie już wbudowana w monitor. Inaczej sprawa ma się w przypadku komputera stacjonarnego. Tutaj niezbędne będzie dokupienie kamerki internetowej, która umożliwi nauczycielowi obserwowanie dziecka. Warto tutaj zainwestować w sprzęt z nieco wyższej półki, gwarantujący bardzo dobrą jakość obrazu. Za taką kamerkę trzeba zapłacić nieco ponad 100 złotych.

Fotel/krzesło

Zdalna nauka często oznacza, że dziecko będzie spędzać przed komputerem 5-6 godzin dziennie. To dostateczny argument, by zainwestować w wygodny, ergonomiczny fotel lub krzesło dopasowane do wieku ucznia. Ułatwi ono utrzymanie prawidłowej pozycji, minimalizując tym samym zmęczenie oraz ryzyko rozwoju wad postawy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.