Jakie są prefiksy gsm w Polsce

Mariusz Siwko
19.04.2018

Czy wiesz, że patrząc na każdy numer telefonu komórkowego można bez problemu stwierdzić, do jakiej sieci komórkowej on należy? Jest to niezwykle prosta sprawa. Wszystko jest możliwe dzięki temu, że początek każdego numeru to kilka cyfr, które są przyporządkowane do jednego operatora. Są to tak zwane prefiksy numerów telefonów. W Polsce pojawiły się one zaraz na początku lat dziewięćdziesiątych i obowiązują nadal. Dzięki nim bardzo łatwo można rozpoznać konkretną sieć komórkową. Wystarczy dosłownie chwila

Rozpoznaj operatora dzięki prefiksowi!

Słowo prefiks może na pierwszy rzut oka wyglądać bardzo obco. Tak również brzmi. Jednak rozumienie tego pojęcia wcale nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Mało tego, każdy z nas ma z nim do czynienia i to na co dzień. Zarówno wtedy jak ktoś dzwoni do nas i możemy zaobserwować jak wygląda jego numer. Ponadto także w sytuacji, w której to my wybieramy konkretny numer, ważne jest wtedy, aby poprzedzić go właśnie numerem prefiks. Te numery składają się z kilku cyfr, zwykle z dwóch lub trzech. Mieszczą się one na początku numeru telefonu komórkowego, z którego korzystają abonenci. Głównym celem, dla którego zaczęto stosować numery prefiks jest chęć odróżnienia numerów kontaktowych pochodzących z jednej sieci od numerów, które powiązane są z całkiem innym operatorem komórkowym. Dzięki posiadaniu świadomości, wskazującej na tę odróżniającą cechę numeru prefiks każdy z nas w zaledwie kilka chwil może wskazać, że ten numer jest w sieci Orange, tamten w sieci Play, a jeszcze całkiem inny w sieci T-Mobile.

Gdzie sprawdzić prefiksy GSM?

Korzystając praktycznie każdego dnia i to po kilkanaście, czy kilkadziesiąt razy z telefonu można dojść do wprawy. Również w aspekcie odróżniania od siebie prefiksów, które należą do poszczególnych operatorów. Im więcej wykonujemy połączeń tym bardziej konkretne prefiksy utrwalają się w naszej pamięci. Jednak ciężko jest zapamiętać je wszystkie. Tym bardziej, że tak naprawdę wcale nie jest to nam do niczego potrzebne. Najważniejsze jest, żeby wiedzieć, dlaczego w ogóle prefiksy są stosowane. Jeśli będzie się posiadało tę świadomość zawsze łatwo będzie sprawdzić później z jakiej sieci jest to numer. Wiedza teoretyczna w tym temacie jest równie ważna. Jednak liczy się także umiejętność praktycznego działania w tym zakresie. Dlatego warto zapamiętać sobie adres strony internetowej https://infonumer.pl/prefiksy-komorkowe . Bowiem tam można znaleźć całą masę informacji o numerach telefonów. Jest tam też wiele danych na temat prefiksów GSM. Wystarczy wejść na tę stronę i odkryć zakładkę o nazwie sieci komórkowe. Jeśli tam się znajdziemy będziemy mogli poznać między innymi jakie sieci komórkowe działają obecnie na polskim rynku telekomunikacyjnym.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.