Jakie zasady bezpiecznego korzystania ze smartfonu warto wpoić dziecku?

Maciej Piwowski
07.01.2021

Kupując pierwszy smartfon dla dziecka zwykle skupiamy się na tym, aby wybrać odpowiednią ofertę komórkową i oczywiście znaleźć jak najlepszy model w dostępnym budżecie. Są jednak znacznie ważniejsze rzeczy – wśród nich bezpieczeństwo. Dziecko musi być od początku uczulone na to, jak rozsądnie korzystać z telefonu i jak rozpoznawać powszechne zagrożenia. Te kluczowe zasady, za których wpojenie bezpośrednio odpowiadają rodzice, wymieniamy w naszym poradniku.

Wyjaśnij dziecku, dlaczego dajesz mu telefon

Podstawowym celem posiadania telefonu przez dziecko jest umożliwienie mu kontaktu z rodzicami – oraz rodzicom z dzieckiem. Zastrzeż więc, że dziecko ma z tego korzystać i np. codziennie dzwonić do Ciebie, gdy dotrze do szkoły i gdy wróci do domu. Wpisz dziecku do telefonu numery obojga rodziców. Jeden z nich powinien być numerem ICE, czyli takim, z którym połączą się służby ratunkowe w razie jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia.

Wyjaśnij, czym jest numer alarmowy

Dziecko musi wiedzieć, że nawet jeśli zapomni PIN-u do karty czy skończą mu się środki na koncie, to w razie zagrożenia będzie mogło wezwać pomoc. Opowiedz mu o numerze alarmowym 112 i pokaż, jak go szybko wybrać. Dodatkowo uczul dziecko na to, aby nie korzystało z tego numeru dla zabawy, a jedynie w bardzo poważnych sytuacjach.

Wytłumacz, na jakie zagrożenia jest narażony posiadacz smartfonu

Chodzi tutaj przede wszystkim o zagrożenia internetowe. Zabroń dziecku otwierania podejrzanych załączników do wiadomości e-mail czy wiadomości na Messengerze. Wytłumacz, dlaczego nie powinno nigdy klikać w żadne linki dołączone do wiadomości SMS. Nie strasz, ale spokojnie wyjaśnij, czym jest cyberprzestępczość, jakie mogą być konsekwencje dla dziecka i rodziców, gdy zachowa się ono nieostrożnie.

Ustal kilka podstawowych zasad korzystania z telefonu

Te zasady powinny być ustalane indywidualnie, w zależności od tego, na jak wiele pozwalacie dziecku. Na pewno jednak warto wprowadzić limit korzystania z telefonu. Dziecko nie powinno go wyjmować z plecaka na terenie szkoły. Ustalcie, ile czasu pociecha może poświęcić na granie w gry mobilne. Wyraźnie zaznaczcie też, że dziecko nie może pożyczać swojego telefonu innym, a już szczególnie nieznajomym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.