Jakiego operatora telefonii komórkowej wybrać?

Piotr Kowalczyk
25.11.2020

Chyba nikt z nas nie wyobraża już sobie życia bez smartfonu. Telefony komórkowe stały się produktami pierwszej potrzeby, niemal na dobre wyparły z rynku telefony stacjonarne, co wynika przede wszystkim z ich funkcjonalności. Możemy mieć je zawsze przy sobie, zapewniają nam nieprzerwany kontakt ze światem, przydają się do pracy, zabawy, zabijania czasu. Okazuje się jednak, że większym problemem niż znalezienie odpowiedniego modelu smartfonu jest wybranie operatora telefonii komórkowej. Trudno jest przebić się przez wszystkie oferty, a tym bardziej rzetelnie porównać je ze sobą. Jak sobie z tym poradzić? Na co warto zwrócić szczególną uwagę przed zawarciem umowy abonamentowej?

Najpierw zastanów się, na czym Ci najbardziej zależy

Potrzebujesz dużego pakietu Internetu mobilnego, a może bardziej przydadzą Ci się darmowe rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci? Nie licz na to, że u jednego operatora dostaniesz usługę skrojoną na miarę. Poszczególne firmy muszą jakoś rywalizować o klientów, a ponieważ nie za bardzo mają pole manewru, jeśli chodzi o ceny, to właśnie żonglują składnikami oferty.

U jednego operatora znajdziemy świetną propozycję dla osób non stop surfujących po sieci, u innego dla tych, które preferują długie rozmowy ze znajomymi. Musisz więc zacząć od określenia się, na czym najbardziej Ci zależy. Wówczas będzie już dużo łatwiej selekcjonować poszczególne oferty.

Sprawdź mapę zasięgu

Wiele osób tego nie robi i później narzeka, że np. ciężko się do nich dodzwonić czy prędkość Internetu w domu jest niesatysfakcjonująca. Zanim wybierzesz ofertę konkretnego operatora telefonii komórkowej poświęć kilka chwil na sprawdzenie mapy zasięgu, którą każdy operator udostępnia na swojej stronie internetowej.

Oczywiście mapa może – pisząc delikatnie – wprowadzać w błąd, szczególnie jeśli chodzi o zasięg sieci LTE. Dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie ewentualnych problemów będzie… kupienie starterów kilku operatorów i przetestowanie ich w realnych warunkach. Taka inwestycja (niezbyt kosztowna) pozwoli Ci szybko ocenić, który operator najlepiej sprawdzi się w Twoim miejscu zamieszkania, w firmie etc.

Wbrew pozorom problemy z zasięgiem mogą występować nawet w dużych miastach, a już szczególnie na ich obrzeżach. Niektórzy operatorzy zbyt wolno modernizują swoją infrastrukturę, co prowadzi do „zapchania nadajników”. Dlatego dobrze radzimy: testuj, testuj, testuj.

Sprawdź opinie o danym operatorze

Takich opinii najlepiej jest szukać w Internecie, choć musisz mieć świadomość tego, że mało kto jest w 100% zadowolony ze swojego operatora. Skup się więc raczej na konkretnych zarzutach stawianych poszczególnym firmom i oceń, czy mają one dla Ciebie jakieś znaczenie.

Przykładowo: jeśli natkniesz się na wiele opinii mówiących, że u danego operatora regularnie dochodzi do awarii sieci, a Ty potrzebujesz nieprzerwanego dostępu do Internetu i rozmów telefonicznych, to związanie się umową z takim operatorem może być dość ryzykowne.

Poza opiniami zwykłych użytkowników poczytaj sobie także fachowe recenzje operatorów sieci komórkowych – dostępne są one na stronie www.porownywarkagsm.pl, na której znajdziesz także rankingi, prześwietlenia promocji oraz szczegółowe opisy ofert abonamentowych i na kartę najpopularniejszych telekomów w Polsce.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.