Jeszcze lepsza kontrola rodzicielska. Netflix wprowadził spore udogodnienie

Mariusz Siwko
01.06.2020

Netflix jest zdecydowanie najpopularniejszą platformą VOD na świecie, w tym w Polsce. W dobie pandemii koronawirusa przybyło mu wielu nowych użytkowników, którzy siedząc w domach mają znacznie więcej czasu na nadrabianie filmowych i serialowych zaległości. Z Netflixa oczywiście korzystają także dzieci, dla których platforma przygotowała potężną ofertę animacji i filmów familijnych. Do tej pory jednak rodzice mieli bardzo ograniczone pole manewru w zakresie kontrolowania tego, co oglądają ich pociechy. Netflix dostrzegł problem i od pewnego czasu na platformie pojawiły się nowe funkcje zwiększające poziom ochrony najmłodszych użytkowników.

Profil dziecięcy to za mało

Dotychczas każdy rodzic posiadający dostęp do Netflixa mógł utworzyć dla swojego dziecka osobny profil (domyślnie „Kids”) i ewentualnie zmienić jego nazwę, np. na Jaś czy Zosia. Na tym profilu dostępne były wyłącznie treści dla dzieci, ale też młodzieży. I to stanowiło pewien problem. Rodzice, którzy zostawiali dziecko samo przed telewizorem, mogli się liczyć z tym, że np. 7-letnia pociecha przez przypadek włączy sobie film z kategorii wiekowej 13+.

Teraz w ramach rozszerzonych funkcji ochrony rodzicielskiej mamy możliwość zawężenia kręgu dostępnego contentu na platformie. Dodatkowo można całkowicie wyeliminować ryzyko, że dziecko przez przypadek czy z ciekawości uruchomi profil dla dorosłych i zapozna się z treściami, które absolutnie nie są dostosowane do jego wieku.

Nowe funkcje rodzicielskie

Po zmianach wprowadzonych przez Netflixa rodzice mogą:

  • Ustawić indywidualny, czterocyfrowy kod PIN – tylko po jego wpisaniu dziecko będzie mogło skorzystać z danego profilu.
  • Skorzystać z opcji filtrowania treści na profilu dziecięcym – tego rozwiązania zdecydowanie najbardziej brakowało. Obecnie rodzice mogą wskazać, jakie kategorie treści nie będą wyświetlane dziecku np. w sekcji „Polecane”. Warto zauważyć, że filtry są różne w zależności od kraju i obowiązujących w nim standardów oceny treści wideo.
  • Czyścić profil z niepożądanych treści – jeśli rodzice chcą, to mogą prześledzić zawartość profilu dziecięcego i usunąć z niego te filmy i seriale, które ich zdaniem są nieodpowiednie dla dziecka.
  • Wyłączyć opcję automatycznego odtwarzania treści w profilu „Kids”.
  • Sprawdzać, co dziecko oglądało na profilu.

Nowe funkcje rodzicielskie są dostępne w sekcji „Ustawienia konta” – można je aktywować zarówno z poziomu urządzenia mobilnego, jak i komputera. Zdecydowanie warto z tego skorzystać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.