Kamera cyfrowa – dla wielu nadal przydatna. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Antoni Kwapisz
16.08.2016

Smartfony wyposażone w bardzo dobre obiektywy miały na dobre wyprzeć z rynku nie tylko aparaty cyfrowe, ale też kamery. Tak się jednak nie stało i nadal nie brakuje osób zainteresowanych zakupem takiej kamery. Swoich zagorzałych zwolenników mają też kamery sportowe, które jednak są przeznaczone do innych zastosowań. Nas w tym artykule interesują cechy dobrej kamery do uwieczniania uroczystości rodzinnych i wakacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem kamery cyfrowej.

Ekran

Dzięki niemu możemy obserwować obraz rejestrowany przez kamerę. Im większy i wyraźniejszy ekran, tym oczywiście lepiej, choć wiąże się to także z krótszym czasem pracy na baterii.

Najlepiej wybrać kamerę z ekranem o dużej jasności (przyda się w słoneczny dzień), funkcją odwracania o 180 stopni (do nagrywania w trybie „selfie”) oraz opcją dotykową, co pozwala na dużo wygodniejszą obsługę kamery.

Matryca

Większość kamer cyfrowych oferuje matryce CCD lub CMOS. Która technologia jest lepsza? To zależy od oczekiwań.

CMOS rejestruje znacznie lepszy obraz w trudnych warunkach oświetleniowych, dlatego planując kręcenie ujęć po zmroku, warto wybrać kamerę z taką właśnie matrycą. Z kolei przetwornik CCD lepiej odwzorowuje kolory, które są bardziej naturalne i ciepłe. To lepszy wybór dla osób kupujących kamerę do wykorzystania typowo podczas wakacji.

Stabilizacja obrazu

Bardzo ważna funkcja dla amatorów, którzy nie chcą później oglądać filmu składającego się głównie z rozmazanego obrazu i wstrząsów. Warto zwrócić uwagę na to, aby kamera oferowała optyczną stabilizację obrazu – ta cyfrowa jest realizowana po fakcie, już po nakręceniu filmu, przez co jest znacznie mniej skuteczna, a obraz może być mało naturalny.

Obiektyw

Najważniejsze, aby był jasny – zwróćmy uwagę na to, by obiektyw oferował parametr jasności przynajmniej F2.8. Dzięki temu ujęcia w gorszych warunkach oświetleniowych nadal będą wyraźne.

Kolejna kwestia związana z obiektywem to ogniskowa. Im większa, tym lepiej, bo będziemy mieli możliwość robienia dużych zbliżeń, co na wakacjach jest bardzo przydatne. Tutaj jednak trzeba sprawdzić, czy popularny zoom jest realizowany optycznie czy cyfrowo – lepsze jest to pierwsze rozwiązanie.

Zapis

Obecnie dominują kamery zapisujące obraz na kartach SD lub micro SD. Jest to wygodne i tanie rozwiązanie, które umożliwia dokupienie wielu kart i brak stresu związanego z tym, że po prostu zabraknie miejsca na jeszcze jeden film. Należy natomiast unikać starych typów kamer rejestrujących obraz na płycie lub na twardym dysku wbudowanym w urządzenie. Są to rozwiązania przestarzałe, awaryjne i znacznie ograniczające funkcjonalność kamery.

Kamera cyfrowa nadal może być bardzo przydatnym urządzeniem, bo pod względem jakości rejestrowanego obrazu mocno dystansuje smartfony i aparaty cyfrowe. Oczywiście tylko pod warunkiem, że wybierzemy kamerę dobrego producenta wyposażoną w funkcje, o których wspomnieliśmy w tym artykule.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.