Kantor internetowy – pomysł na szybką i tanią wymianę waluty

Marek Szydełko
13.11.2015

Polska wciąż pozostaje poza strefą euro, setki tysięcy Polaków mają kredyty w obcych walutach (przede wszystkim w franku szwajcarskim), co w oczywisty sposób wymusza na nas poszukiwanie możliwości taniej wymiany pieniędzy. Aktywnych w czasach słusznie minionych cinkciarzy po transformacji ustrojowej zastąpiły kantory, waluty można też wymieniać w bankach, korzystając chociażby z kont walutowych. Ostatnie lata to jednak prawdziwy wysyp kantorów online. Dobrodziejstwo Internetu pozwala nam szybko i tanio wymienić pieniądze bez wychodzenia z domu. Jak działa kantor internetowy? Na co trzeba uważać? Wszystkie informacje znajdziecie w naszym poradniku.

Kantor internetowy – co to właściwie jest?

W zasadzie kantor internetowy nie różni się niczym od swojego stacjonarnego odpowiednika, poza tym, że jest dostępny online, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Zamiast więc szukać punktu w swoim mieście, możemy po prostu wejść do sieci, znaleźć ofertę jednego z kantorów online i w nim wymienić pieniądze. Jest to także znakomity sposób na zaoszczędzenie – często niebagatelnych – środków.

Kantory internetowe z reguły oferują bowiem zdecydowanie korzystniejsze kursy wymiany, ponieważ narzucają niższy spread – różnicę między oficjalnym kursem NBP a ofertą komercyjną. Oczywiście w przypadku chęci wymiany 100 euro czy dolarów korzyść nie będzie aż tak spektakularna, jednak w sytuacji, gdy ktoś  musi co miesiąc regulować ratę kredytu w wysokości np. 500 franków szwajcarskich czy zamierza kupić w Niemczech auto o wartości 15.000 euro, to naprawdę gra zaczyna być warta świeczki.

Nie trzeba się bać

Korzystanie z kantorów online jest w 100% bezpieczne, ponieważ ich działanie podlega normalnemu nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Na uruchomienie kantoru zgodę musi też wyrazić Narodowy Bank Polski. Nie dostanie jej lichwiarz czy ktoś, kto nie spełnia rygorystycznych warunków prowadzenia tego typu działalności.

Rzecz jasna wykonując jakiekolwiek operacje finansowe w sieci trzeba być bardzo ostrożnym. Najlepiej wybierać oferty znanych na rynku e-kantorów, za każdym razem sprawdzając też, czy strona, z której korzystamy, jest szyfrowana i posiada certyfikat SSL. Zdrowy rozsądek nigdy nie zaszkodzi, a w Internecie szczególnie.

Jak wymienia się waluty online?

Aby móc skorzystać z oferty e-kantorów trzeba posiadać dwa konta – jedno w złotówkach, a drugie prowadzone w walucie obcej. Po wybraniu konkretnego kantoru podajemy numery obu kont, wskazujemy kwotę do przewalutowania i przelewamy ją na konto wskazane przez kantor online. Przewalutowane środki już po kilku godzinach (czasami znacznie szybciej) trafią na nasze konto walutowe. Wówczas wystarczy tylko je wypłacić w siedzibie banku lub przesłać przelewem do docelowego odbiorcy.

Jeśli nie chcemy lub nie możemy uruchomić konta walutowego, wówczas wybierzmy ofertę kantoru, który będzie w stanie przelać nam środki na konto techniczne – jego otwarcie jest bardzo proste w praktycznie każdym banku, a opłat z reguły nie ma.

Jak wybrać dobry kantor online?

Oczywiście musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na ofertę i wybrać tę najbardziej korzystną – różnice kursowe w poszczególnych kantorach bywają naprawdę wysokie. Poza tym warto sprawdzić, czy:

  • kantor nie stosuje dodatkowych opłat za przelewy i prowizji;
  • czas realizacji przelewu nie jest zbyt długi – kantor podaje tę informację w warunkach usługi. Niektóre e-kantory trzymają środki na wielu kontach, dlatego realizacja przelewu może w ich przypadku trwać nawet do 2 dni;
  • kantor wykonuje operacje w ramach jednego banku – wówczas możemy liczyć na ekspresową realizację przelewu;
  • kantor nie ma kiepskich opinii w sieci – Internet to kopalnia wiedzy, dlatego przed skorzystaniem z usług konkretnego kantoru sprawdźmy, czy inni nie skarżyli się np. na obsługę.

Przykładowy kantor: Kantor interenetowy

Czy to się opłaca?

Jak najbardziej, ale tylko pod warunkiem, że – jak już wspomnieliśmy – będziemy w Internecie wymieniać spore kwoty. To naprawdę ciekawa opcja dla posiadających kredyty w obcej walucie, którzy co miesiąc mogą przelewać bankowi swoją ratę w docelowej walucie, np. franku szwajcarskim. Przy założeniu, że nasza rata wynosi np. 300 franków, to miesięcznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych – spread bankowy od tego kantorowego różni się nawet o 10 groszy i więcej.

Koniecznie jednak sprawdzajcie, czy kantor nie pobierze od Was prowizji od transakcji, która może wynosić nawet 0,2%.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie