Kasa fiskalna a współpraca z komputerem w sklepie internetowym

Mateusz Nowak
27.01.2016

Oczywistą oczywistością jest, że sprzedaż w sklepie internetowym lub na portalu aukcyjnych prowadzi się przy użyciu komputera. Niemniej jednak, w sytuacji, gdy handel tego typu wymusi konieczność zastosowania kasy fiskalnej, warto pomyśleć o urządzeniu rejestrującym, które zagwarantuje płynną współpracę z jednostką centralną. W tym celu należy zwrócić uwagę na konkretny parametr – liczbę i rodzaj interfejsów komunikacyjnych.

Jakiego typu złącza występują w kasach fiskalnych?

Liczba i rodzaj portów komunikacyjnych to jedne z wyróżników konkretnego modelu kasy rejestrującej. Zasada jest tu prosta: im więcej interfejsów urządzenie obsługuje, tym lepsze możliwości wymiany danych zaoferuje.

Standardowymi złączami, obecnymi w wielu modelach, są RS-232 i USB. Bardziej zaawansowane technologicznie kasy posiadają także port komunikacyjny Ethernet, który pozwala m.in. na współpracę online z komputerem, bez konieczności przerywania pracy urządzenia fiskalnego - tłumaczy Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

W przypadku sklepu internetowego, szczególnie istotna jest różnorodność dostępnych interfejsów. Zapewni to bowiem opcję wyboru odpowiedniego złącza, a co za tym idzie – płynną wymianę danych praktycznie z każdym komputerem, zarówno stacjonarnym, jak i przenośnym.

Bezprzewodowa wymiana danych z komputerem

Komunikacja bez konieczności zastosowania kabli nikogo już chyba dziś nie dziwi. To nie tylko wygodna, ale także szybka forma wymiany danych. Interfejsy, które umożliwiają współpracę tego typu, są też obecne w kasach fiskalnych.

W urządzeniach rejestrujących do bezprzewodowej komunikacji najczęściej stosowane są 2 rodzaje modułów: Wi-Fi lub Bluetooth. Zdarzają się również inne rozwiązania, czego przykładem kasa Posnet Revo. Model ten można zamówić z interfejsem Wi-Fi lub GPRS - opowiada Marcin Ciechowicz.

Kasa w połączeniu z oprogramowaniem daje więcej!

Jeśli właściciel sklepu internetowego zdecydował się już na konkretną kasę fiskalną i przewiduje, że będzie ona stale współpracowała z komputerem, warto także pomyśleć o oprogramowaniu do zarządzania sprzedażą. Narzędzie informatyczne tego typu ułatwi zarówno programowanie pozycji towarowych w urządzeniu rejestrującym, jak i nadzorowanie magazynu czy też prowadzenie bazy kontrahentów.

W stworzeniu systemu dostosowanego do potrzeb konkretnego sklepu internetowego pomoże dostawca technologii sprzedaży. Dzięki temu wybór kasy i programu komputerowego będzie znacznie prostszy i da pożądane rezultaty - wyjaśnia ekspert PCKF.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.