Kiedy warto kupić tani soundbar?

Marek Szydełko
15.02.2021

Soundbary, czyli belki dźwiękowe, cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Wiele osób kupuje je z myślą, że uda się w ten sposób uzyskać bardzo dobrą jakość dźwięku podczas oglądania telewizji, filmów czy nawet odtwarzania muzyki. Soundbar, który spełni takie oczekiwania, jest jednak dość kosztownym sprzętem. Zdecydowanie chętniej wybierane są natomiast urządzenia z dolnej półki – w cenie do 500-600 złotych. Tutaj nie ma co liczyć na dźwiękową ekstazę, co wcale nie oznacza, że zakup taniego soundbara mija się z celem. W jakich sytuacjach warto się na to zdecydować?

Gdy chcesz tylko poprawić jakość dźwięku z telewizora

W takiej sytuacji nie ma się za bardzo nad czym zastanawiać, bo właściwie każdy sensowny soundbar spełni te oczekiwania. Głośniki wbudowane w telewizor generują bardzo niską jakość dźwięku (poza kilkoma wyjątkami), przede wszystkim brakuje im basu, stąd nawet soundbar z niskiej półki cenowej zagwarantuje wyraźną poprawę. Do oglądania telewizji i od czasu do czasu jakiegoś filmu, bez wielkich fajerwerków, belka będzie więc w sam raz.

Gdy masz bardzo mało miejsca w salonie

Dużo lepszą jakość dźwięku w porównaniu z tanimi soundbarami są w stanie zapewnić nawet dobre głośniki komputerowe, nie wspominając już o głośnikach stereo z prostym amplitunerem. Trzeba jednak mieć na to miejsce, a gdy go brakuje, wówczas soundbar wydaje się być najsensowniejszym rozwiązaniem. Taką belkę można przymocować do ściany pod telewizorem. Nie zajmuje wówczas cennego miejsca, a przy tym całkiem nieźle wygląda. Nie oszukujmy się: względy estetyczne mają znaczenie przy wyborze akurat tego sprzętu.

Gdy szukasz przyzwoitego urządzenia all-in-one

Nawet tanie soundbary są w stanie zaoferować wszystkie potrzebne funkcje dźwiękowe i muzyczne. Oczywiście podstawą jest generowanie dźwięku z telewizora, co można osiągnąć łącząc oba urządzenia kablem HDMI (najlepiej z ARC) lub poprzez Bluetooth. Dodatkowo mamy do dyspozycji funkcję radia, odtwarzania muzyki ze smartfonu lub innego urządzenia mobilnego, a także z nośnika USB (w niektórych soundbarach).

Jeśli więc potrzebujesz smukłego, estetycznego i nowocześnie wyglądającego sprzętu, który zapewni przyzwoitą jakość dźwięku, to soundbar z pewnością będzie dobrym wyborem w cenie do 500-600 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie