Kiedy warto oddać komputer do serwisu?

Piotr Kowalczyk
06.09.2023

W każdym większym mieście działa co najmniej kilka serwisów komputerowych. Wiele z nich obsługuje klientów zdalnie, dzięki czemu można skorzystać z ich usług za pośrednictwem kuriera. Okazuje się, że komputer do serwisu warto oddać nie tylko w razie ewidentnej awarii. Inne okoliczności omawiamy w naszym poradniku.

Rutynowy przegląd

Choć mało kto myśli takimi kategoriami, to komputer warto traktować tak samo jak samochód, po prostu raz w roku oddając go do serwisu na rutynowy przegląd. Będzie się on sprowadzać do dokładnego wyczyszczenia wnętrza komputera, sprawdzenia poprawności działania, stopnia wydajności, przyjrzenia się poszczególnym podzespołom i przeprowadzenia aktualizacji systemowych.

Podejrzenie pobrania złośliwego oprogramowania

Jeśli masz podejrzenie, że Twój komputer mógł zostać zawirusowany, a nie wiesz, jak to sprawdzić i jak usunąć złośliwe oprogramowanie, to jak najszybciej oddaj sprzęt do dobrego serwisu. Analiza bezpieczeństwa zakończona porządnym „czyszczeniem” dysków może zaoszczędzić Ci mnóstwo problemów, również finansowych (gdyby np. doszło do wykradzenia danych do logowania do konta bankowego).

Wolne działanie

Każdy komputer, zwłaszcza zaniedbany, po kilku latach pracy wyraźnie zwalnia. Nie oznacza to, że trzeba już powoli rozglądać się za nowym sprzętem. W takiej sytuacji warto skorzystać z usługi serwisu i poprosić o porządny przegląd komputera, wraz z przeprowadzeniem aktualizacji oprogramowania systemowego, antywirusowego etc.

Niepokojące dźwięki

Jeśli w trakcie pracy na komputerze wciąż słyszysz hałasy dobiegające spod obudowy, non-stop działają wentylatory, obudowa mocno się nagrzewa i masz wrażenie, że komputer lada moment eksploduje, to warto uprzedzić fakty i oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu. Być może wystarczy zwykłe czyszczenie, ale w grę może wchodzić również konieczność wymiany elementów chłodzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie