Kiedy warto wyłączyć Internet w telefonie?

Marek Szydełko
06.09.2021

Wszyscy korzystamy z dobrodziejstwa Internetu mobilnego. Na telefonie przeglądamy Facebooka, odbieramy wiadomości mailowe, korzystamy z różnego rodzaju aplikacji czy po prostu szukamy przydatnych informacji w sieci. Bywają natomiast sytuacje, w których mimo wszystko dobrze będzie wyłączyć Internet w telefonie. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

W podróży zagranicznej

Co prawda dziś operatorzy telefonii komórkowych dają swoim klientom pakiety danych komórkowych do wykorzystania za granicą, ale trzeba pamiętać, że w różnych krajach może to wyglądać inaczej. Przykładowo: o ile w Unii Europejskiej np. 3 GB danych powinny w zupełności wystarczyć do normalnego korzystania z Internetu przez kilka dni, o tyle w takiej Serbii czy w Albanii pakiet może się skończyć w mgnieniu oka (lub w ogóle nie obowiązywać). Dlatego dla bezpieczeństwa lepiej jest wyłączyć dane komórkowe podczas podróży zagranicznych i korzystać np. z karty lokalnego operatora.

W samolocie

Tutaj sprawa jest jasna. Wsiadając do samolotu w ogóle powinno się wyłączyć telefon lub przejść w tzw. tryb samolotowy, co jest równoznaczne z wyłączeniem danych komórkowych. Ma to wpływ na bezpieczeństwo lotu, ponieważ aktywne smartfony mogą zaburzać pracę przyrządów pokładowych.

Przed ważnym spotkaniem

Dobrze jest wypracować sobie nawyk wyłączania danych komórkowych przed spotkaniami służbowymi. Nawet jeśli nie spodziewasz się żadnego telefonu, to zawsze dość głupio jest przepraszać rozmówcę, gdy przeszkodzi Wam dźwięk powiadomienia z Messengera czy maila w usłudze Gmail.

Gdy jesteś w zasięgu darmowego Wi-Fi

W takiej sytuacji szkoda jest wykorzystywać swój pakiet danych komórkowych, skoro można skorzystać z zupełnie darmowego Internetu. Pamiętaj natomiast, że łącząc się z publiczną siecią Wi-Fi nigdy nie powinno się logować do kluczowych usług, jak na przykład bankowość elektroniczna czy aplikacja mailowa.

Gdy jest do pobrania duża aktualizacja

Aktualizacje, na przykład systemu operacyjnego, potrafią „ważyć” po kilkaset megabajtów, dlatego lepiej jest przeprowadzać je wtedy, gdy mamy aktywne połączenie z siecią Wi-Fi.

Wiesz już, kiedy warto wyłączyć Internet w telefonie. Ale czy wiesz, jak to zrobić? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyj do innego poradnika na naszym portalu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie