Kiedy warto wymienić baterię w smartfonie?

Andrzej Winnicki
14.06.2022

Być może pamiętasz piękne czasy, kiedy to w każdym telefonie komórkowym można było bez najmniejszego problemu wymienić baterię. Wszystko skończyło się kilka lat temu. Obecnie na rynku praktycznie nie ma już nowych modeli smartfonów z wymiennymi bateriami. Nie oznacza to natomiast, że nie da się tego zrobić – w sieci jest mnóstwo poradników, a najczęściej potrzebujemy tylko opalarki i precyzyjnych wkrętaków. Sprawdź zatem, kiedy warto zdecydować się na wymianę baterii w smartfonie.

Gdy sam telefon jest jeszcze w pełni sprawny

Oczywistym argumentem przemawiającym za tym, aby wymienić baterię w smartfonie jest chęć jego dalszego użytkowania. Jeśli telefon wciąż działa świetnie, niczego Ci w nim nie brakuje, dostaje aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń, a jedynym felerem jest szybko rozładowująca się bateria, to warto pomyśleć o jej wymianie.

Gdy masz telefon z wysokiej półki

Jeśli jesteś właścicielem flagowca sprzed kilku lat, który wydajnością, funkcjami fotograficznymi i stabilnością działania bije na głowę współczesne modele ze średniej półki, to pozbycie się go tylko z powodu słabej baterii mija się z celem. W takiej sytuacji rozważ po prostu wymianę akumulatora – a już na pewno wtedy, gdy nie jest to specjalnie trudne.

Gdy koszt baterii jest dużo niższy niż nowego telefonu

Zawsze należy tutaj przeprowadzić prosty rachunek i sprawdzić, czy wymiana baterii w smartfonie rzeczywiście się opłaca. Jest to mało prawdopodobne w przypadku telefonu z niskiej półki. Jeśli dziś możesz kupić nowe urządzenie podobnej klasy za np. 800 złotych, a wymiana baterii miałaby kosztować np. 300 złotych, to śmiało można uznać, że jest to nieopłacalne. Zwłaszcza, że prawdopodobnie Twój obecny telefon nie otrzymuje już wsparcia systemowego.

Gdy możesz to zrobić samodzielnie

Opłacalność wymiany baterii w smartfonie rośnie w sytuacji, gdy jesteś w stanie przeprowadzić tę operację bez angażowania w to zewnętrznego serwisu. Owszem, współczesne modele smartfonów są dobrze zabezpieczone przed taką ingerencją, ale w praktyce wymiana akumulatora nawet w telefonie ze sklejoną obudową jest całkiem prosta. Niczym też nie ryzykujesz – najwyżej uszkodzisz smartfon, na którego wymianę i tak jesteś już prawie zdecydowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.