Klimatyzator do biura: czym się kierować przy wyborze?

Jerzy Biernacki
07.09.2020

Coraz trudniej jest nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez klimatyzacji. Stała się ona standardem w naszych samochodach, ale coraz chętniej montujemy ją też w domach i oczywiście w biurach. Klimatyzacja diametralnie poprawia komfort pracy, nie tylko w okresie upałów (można wykorzystywać ją do dogrzewania pomieszczeń czy osuszania powietrza). Jeśli sam właśnie przymierzasz się do zainwestowania w klimatyzację w biurze i wiesz, że będzie to model typu split (z jednostką wewnętrzną oraz zewnętrzną), to sprawdź jeszcze, czym warto się kierować przy wyborze konkretnego urządzenia.

Moc

Moc klimatyzatora zawsze dobieramy do powierzchni pomieszczenia, które ma być chłodzone. Przyjmuje się – oczywiście w dużym uproszczeniu – że klimatyzator o mocy 3,5 kW (najpopularniejsze urządzenia w Polsce) powinien spokojnie wystarczyć do pomieszczenia o powierzchni około 25-30 metrów kwadratowych. Pamiętajmy również, że jeśli chcemy chłodzić kilka pomieszczeń sąsiadujących ze sobą, ale o małym metrażu, to niestety i tak zalecane jest zamontowanie osobnego klimatyzatora w każdym z nich (może to być system multi split).

Poziom hałasu

Bardzo ważna kwestia w przypadku wyboru klimatyzatora do biura. Zdecydowanie warto tutaj postawić na takie urządzenie, które charakteryzuje się emitowaniem niewielkiego hałasu. Fakt, ciche klimatyzatory są droższe, ale za to gwarantują o wiele wyższą kulturę pracy, co ma bezpośrednie przełożenie na komfort pracowników.

Dodatkowo radzimy zwrócić uwagę na miejsce montażu jednostki zewnętrznej. Nie powinna się ona znajdować w bezpośredniej bliskości okna, ponieważ sama generuje hałas, który może przedostawać się do pomieszczenia.

Sterowanie

Współczesne klimatyzatory mają możliwość sterowania ich pracą przy pomocy telefonu komórkowego – wystarczy tylko zainstalować aplikację. Jest to bardzo dobre rozwiązanie do biura, bo wiadomo, że w środowisku pracy pilot od klimatyzacji może bardzo szybko zginąć.

Efektywność energetyczna

Na ten parametr trzeba zwrócić uwagę w sytuacji, gdy zależy nam na możliwie jak najniższych kosztach użytkowania klimatyzacji w biurze. Na szczęście między bajki można już włożyć teorię, że klimatyzator generuje ogromne zużycie prądu – nowoczesne urządzenia potrafią na tym polu nieźle zaskoczyć, oczywiście na plus. Na pewno warto zainwestować w klimatyzator zużywający jak najmniej energii, a więc o klasie przynajmniej A+ lub jeszcze lepiej A++.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.