Konsola się przegrzewa? Sprawdź, co zrobić

Antoni Kwapisz
24.08.2020

Przegrzewanie się konsol do gier jest znanym problemem, którego doświadczyło wielu graczy – również okazjonalnych. Efektem takiego stanu rzeczy jest nie tylko bardzo głośna praca konsoli, ale również spowolnienie jej działania, a nawet tzw. dropy w grze. Ignorowanie tego może skutkować trwałym uszkodzeniem sprzętu. Co zatem zrobić, gdy Twoja konsola regularnie się przegrzewa? Oto kilka wskazówek.

Wyjmij ją z szafki

Częstą przyczyną nadmiernej temperatury pracy konsoli jest to, że użytkownik trzyma ją w małej, zamykanej szafce lub w ciasnej wnęce. W efekcie utrudniona jest wymiana powietrza, co siłą rzeczy prowadzi do ciągłej pracy wentylatora, zwiększonego poboru energii oraz przegrzewania się podzespołów. Rada? Konsolę ustaw na szafce RTV, najlepiej z dala od okna, aby nie padały na nią promienie słoneczne.

Zastosuj podkładkę chłodzącą

To sprawdzony, prosty i bardzo tani sposób na rozwiązanie problemu przegrzewania się konsoli do gier. Podkładkę chłodzącą (taką, jak do laptopa) można kupić już za kilkadziesiąt złotych i podłączyć bezpośrednio do konsoli przy pomocy USB. Podkładka zagwarantuje optymalną temperaturę pracy konsoli.

Zmień umiejscowienie konsoli

Wspomnieliśmy już o tym, że konsola nie powinna być narażona na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. To jednak nie wystarczy. Dobrą praktyką jest umieszczenie konsoli z dala od źródła ogrzewania (grzejnika, pętli ogrzewania podłogowego, maty grzewczej etc.). Wskazane jest natomiast, aby w pobliżu znajdowała się kratka wentylacyjna zapewniająca wymianę powietrza.

Wiatrak

Jeśli gorąco jest nie tylko konsoli, ale też Tobie, to zainwestuj w prosty wiatrak podłogowy, który daje przyjemny chłód. Skieruj go centralnie na konsolę, aby to ona była najskuteczniej chłodzona. Pamiętaj przy tym, że pęd powietrza może przyspieszyć osadzanie się kurzu wewnątrz konsoli, dlatego należy ją regularnie czyścić – przynajmniej raz na pół roku.

Obniż detale graficzne

Ten sposób bardzo dobrze sprawdza się w sytuacji, gdy jedną z przyczyn przegrzewania się konsoli jest wyciskanie z niej siódmych potów podczas grania w bardzo wymagającą graficznie grę. Jeśli nie zależy Ci aż tak bardzo na spektakularnych efektach wizualnych, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w ustawieniach gry obniżyć detale graficzne na przykład do średnich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.