Konto rodzicielskie Google na smartfonie: dlaczego warto i co musisz o tym wiedzieć?

Andrzej Winnicki
21.04.2022

Nie każdy rodzic wie, że po kupieniu dziecka smartfonu z systemem Android może zachować sporą kontrolę nad tym, co i jak pociecha robi ze swoim telefonem. Takie możliwości daje konto rodzicielskie Google. Założysz je na etapie tworzenia nowego konta dla dziecka na jego smartfonie. Sprawdź, dlaczego warto to zrobić.

Czym jest konto rodzicielskie Google?

Konto rodzicielskie Google to nic innego, jak subkonto łączące konto główne rodzica oraz konto dziecka. Można je założyć w momencie, gdy pociecha nie ma jeszcze 13 lat. Po trzynastych urodzinach dziecko będzie mogło samo zdecydować, czy nadal chce być w ten sposób kontrolowane lub zmienić zakres nadzoru ze strony rodzica.

Do zarządzania kontem rodzicielskim służy aplikacja Family Link, którą należy zainstalować na urządzeniu rodzica oraz dziecka. Dzięki temu będziesz mieć stały podgląd na takie sprawy, jak czas korzystania przez dziecko ze smartfonu, odwiedzane przez nie strony internetowe, pobierane aplikacje ze sklepu Google Play etc. Co ciekawe, z poziomu aplikacji rodzic może nawet wyznaczyć czas, w jakim dziecko będzie mogło korzystać z telefonu, co przeciwdziała ryzyku uzależnienia się od Internetu i smartfonu.

Pamiętaj

Konto rodzicielskie można założyć tylko wtedy, gdy masz już „dorosłe” konto Google.

Dlaczego warto założyć konto rodzicielskie?

Przede wszystkim dlatego, że daje ono realną kontrolę nad tym, w jaki sposób dziecko korzysta ze swojego telefonu oraz co robi w sieci. Z poziomu konta rodzicielskiego możesz również w znacznym stopniu ograniczyć aktywność dziecka w takich aplikacjach, jak chociażby YouTube czy sklep Google Play, dając mu dostęp tylko do tych treści, które są dopasowane do jego wieku.

Ciekawą funkcją aplikacji Family Link jest również możliwość namierzenia telefonu dziecka. Nie musimy chyba tłumaczyć, jak może być to przydatne w momencie, gdy dziecko zgubi smartfon czy wpadnie w jakieś tarapaty.

Dodatkowo konto rodzicielskie idealnie wpisuje się w zasadę: ufaj, ale kontroluj. Dziecko jest dziś narażone na ogrom niebezpieczeństw w przestrzeni Internetu, dlatego rodzice nie powinni od razu dawać mu pełnej swobody w zakresie aktywności w sieci z poziomu smartfonu. Zwłaszcza, gdy jest to pierwszy telefon pociechy, która ma dopiero 9-10 lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.