Koszty eksploatacji drukarki

Mateusz Nowak
22.08.2016

Na fali zainteresowania trendem eko, modne stało się wszystko, co elektroniczne. Tradycyjne gazety coraz częściej przenoszą się do sieci, książki ustępują powoli miejsca e-bookom, papierowe faktury wypierają tańsze i o wiele bardziej praktyczne faktury elektroniczne. Chociaż cyfrowe dokumenty zdają się mieć coraz większą przewagę nad tymi tradycyjnymi, to nic nie wskazuje na to, by wydruki miały zupełnie zniknąć.

Kilka arkuszy papieru wciąż o wiele poręczniej jest złożyć o schować do torby czy kieszeni, wydrukowanymi notatkami można się wygodnie podeprzeć podczas ustnych prezentacji czy wykładów, wciąż w wersji papierowej drukuje się ważne umowy, załączniki, aneksy, prace dyplomowe i inne ważne dokumenty, wnioski i podania.
 

Od czasu do czasu każdy potrzebuje coś wydrukować. Warto jednak zastanowić się, czy odwiedzenie punktu ksero zawsze jest tym najlepszym, najwygodniejszym i najtańszym rozwiązaniem. Wydaje się, że drukarki są drogie, szybko jednak okazać się może, że jeśli drukuje się sporo, to właśnie drukowanie „na mieście” może znacznie bardziej obciążyć budżet. Koszty to przy tym nie wszystko. Doliczyć trzeba również czas, który poświęcić trzeba na wyjście do punktu czy spędzić w kolejce. Nawet jeśli więc rzadko korzysta się z drukarki, to dla własnego komfortu i wygody, warto kupić takie urządzenie do domu.
 

Dla tych, którzy nie drukują często, najlepszym wyjściem może okazać się drukarka atramentowa. Tu jednak dobrze jest zawczasu zrobić rozpoznanie. Online można np. dowiedzieć się, ile kosztują tusze do takiej drukarki, zawczasu warto też sprawdzić, czy drukarka bez problemu przyjmuje tusze po regeneracji czy większe i tańsze zamienniki. Chociaż na rynku informatycznych sprzętów liderzy nie zmieniają się od lat, to jednak w przypadku drukarek nie zawsze warto ufać tym najlepszym firmom. Nierzadko to te tańsze i mniej znane są tańsze w eksploatacji i nie są zabezpieczone przed nieoryginalnymi produktami. Kupując tusze, warto zwrócić uwagę jeszcze na jedno. Zazwyczaj drukuje się nie zdecydowanie więcej na czarno-biało niż w kolorze. Ponieważ większość drukarek pracuje dziś tylko wtedy, kiedy umieszczone są w niej oba tusze, to można już oszczędzać na wielkości pojemnika. Jeśli drukuje się mniej w kolorze, można zwyczajnie kupić mniejszy kolorowy pojemnik.
 

Jeśli jednak w domu drukuje się sporo, to nawet najbardziej wydajna drukarka atramentowa może okazać się niewystarczająca. Chociaż ceny zakupu nie są zachęcające, to mimo wszystko dobrze jest wybrać drukarkę laserową, najlepiej monochromatyczną, która jest nie tylko bardzo wydajna i precyzyjna, ale przede wszystkim zapewnia znacznie lepszą jakość wydruku niż jakakolwiek, nawet najlepsza drukarka atramentowa.
 

Podobnie jak w przypadku drukarek atramentowych, również i decydując się na pozornie droższą drukarkę laserową, można trochę zaoszczędzić. Przede wszystkim warto zainteresować się samymi kartridżami. Chociaż te oryginalne nie są tanie, to już bardzo korzystnie można kupić dobrej jakości zamienniki. Można też zdecydować się na jeszcze tańszą regenerację kartridży. Samą drukarkę także można kupić w dobrej cenie. Na pewno warto zdecydować się na zakup używanej drukarki laserowej w dobrym stanie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.