Kradzież danych – poznaj sposoby na ograniczenie ryzyka

Andrzej Winnicki
19.07.2021

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że w tej chwili ktoś niepowołany może mieć dostęp do Twoich danych osobowych i spróbować je wykorzystać na Twoją szkodę. Takie sytuacje są dziś na porządku dziennym. Niestety, w większości sami je prowokujemy nie zachowując należytej uwagi podczas dzielenia się swoimi danymi np. w Internecie. Poznaj więc najważniejsze zasady ochrony danych osobowych przed kradzieżą.

Nie zgadzaj się na kserowanie dowodu

Obowiązujące w Polsce prawo zakazuje firmom kserowania czyichkolwiek dowodów osobistych, praw jazdy, kart pojazdu, paszportów i legitymacji. Jeśli więc spotkasz się z taką prośbą na przykład w wypożyczalni sprzętu wodnego, to kategorycznie zaprotestuj i powołaj się na Ustawę o dokumentach publicznych z 2019 roku.

Nie zostawiaj swoich dokumentów obcym ludziom

Klasycznym przykładem będzie tutaj sytuacja, w której recepcjonista w hotelu prosi gości o zostawienie dowodów osobistych czy paszportów. Zgoda jest wyłącznie kwestią Twojej dobrej woli.

Koniecznie zapytaj, w jakim celu masz przekazać te dokumenty. Jeśli recepcjonista chce sprawdzić czy dane osobowe gości zgadzają się z tymi podanymi w rezerwacji, to przecież może to zrobić przy Tobie i nie musisz mu zostawiać swoich dokumentów na cały dzień. Nie daj sobie wmówić, że recepcjonista nie ma teraz czasu – to przecież jego praca.

Podawaj dane tylko na szyfrowanych stronach

Ta zasada obowiązuje każdego, kto kupuje coś w sklepach internetowych, zakłada konta na stronach dostawców różnych usług czy np. chce zyskać dostęp do treści premium na portalach internetowych. Za każdym razem, gdy masz podać swoje dane osobowe, nawykowo sprawdzaj, czy dana strona jest rzeczywiście zaszyfrowana – świadczy o tym symbol kłódki w pasku przeglądarki, po lewo od adresu strony. Jeśli takiej kłódki nie ma, to dobrze radzimy: nie podawaj żadnych danych na tej witrynie.

Rozsądnie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi

Fajnie jest móc skorzystać z bezpłatnego Internetu, ale gdy już się na to decydujesz, to surfuj wyłącznie w celach prywatnych, np. przeglądaj strony internetowe. Nie loguj się natomiast do bankowości elektronicznej oraz służbowej poczty e-mail. To zawsze zwiększa ryzyko utraty danych, ponieważ publiczne sieci Wi-Fi są bardzo słabo chronione i znajdują się na celowniku cyberprzestępców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.