Księgowość online – rozliczanie firmy jeszcze nigdy nie było takie proste!

Mateusz Nowak
20.08.2018

Przedsiębiorcy już od kilku lat mają możliwość rozliczania swojej firmy w formie on-line. Ci, którzy decydują się na takie rozwiązanie, nie korzystają z usług biur rachunkowych ani nie zatrudniają księgowych w swojej firmie. Programy księgowe sprawdzają się także w dużych przedsiębiorstwach i są wówczas nieocenionym wsparciem dla działu księgowości. Jakie możliwości daje dobra aplikacja do księgowości on-line? Czy trzeba być księgowym, by samodzielnie rozliczać swoją firmę?

Wystawianie faktur i rozliczanie kosztów uzyskania przychodu

Przedsiębiorca, który za wykonane usługi lub sprzedany towar chce wystawić fakturę VAT, ma kilka możliwości. Po pierwsze może ją wystawić w formie papierowej. Coraz więcej firm wystawia jednak e-faktury, jednak należy wówczas pamiętać o wymogach wynikających z nowelizacji przepisów podatkowych z 2013 roku. Jeśli przedsiębiorca korzysta z programu do księgowości on-line, ma ułatwione zadanie – po wprowadzeniu podstawowych danych system sam wystawia e-fakturę według obowiązujących wymogów prawnych.

Również rozliczanie kosztów uzyskania przychodu stało się niezwykle proste. Właściciel firmy nie musi wiedzieć, w którą rubrykę księgi przychodów i rozchodów należy wpisać poszczególne dane. Po wpisaniu kwoty, jaką chce się rozliczyć, danych kontrahenta oraz określeniu, za co wystawiona została faktura (paliwo, tusz do drukarki, woda pitna do firmy), program sam przyporządkowuje koszt do odpowiedniej pozycji w KPiR. Samo wprowadzanie środków trwałych do ewidencji jest proste – może to zrobić każdy, nawet osoby, które nie znają się na księgowości.

JPK i deklaracje VAT

Przedsiębiorcy mają obowiązek generować i wysyłać do urzędów jednolite pliki kontrolne, np. JPK_VAT, JPK_FA czy JPK_KPiR oraz deklaracje podatkowe VAT-7, VAT-UE i VAT-27. Osoby, które korzystają z księgowości on-line, tworzą takie dokumenty w kilka chwil, a następnie wysyłają je do Urzędu Skarbowego. Podobnie wyglądają formalności związane z różnymi formularzami PIT.

Składki ZUS i podatki

Programy do prowadzenia księgowości dostępne w chmurze pozwalają także szybko i bezbłędnie wyliczać wszystkie, obowiązkowe składki ZUS i podatki. Przedsiębiorca otrzymuje także informację, na jaki numer konta i w jakim terminie należy przelać odpowiednie kwoty. Co ważne, program wysyła także alerty – SMS przypomni o zbliżającym się terminie wpłaty.

Program do księgowości online Streamsoft Firmino jest niezwykle prosty w obsłudze. Intuicyjny interfejs umożliwia korzystanie z programu każdemu, kto w stopniu podstawowym opanował obsługę komputera. Praca na takim systemie jest nie tylko łatwa, ale także pomaga unikać błędów i zaoszczędzić dużo czasu, a także pieniędzy.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.