Laptopy poleasingowe - czy warto postawić na taki sprzęt?

Mateusz Nowak
03.08.2020

Laptopy poleasingowe cieszą się coraz większą popularnością bardzo różnych grup klientów. Trzeba bowiem zauważyć, że mimo spadającej (w porównaniu do 5 czy 10 lat wstecz) ceny komputerów stacjonarnych i laptopów nadal ich zakup dla wielu osób oznacza niemały wydatek. Mimo masowej produkcji tego typu elektroniki, coraz nowszych i wydajniejszych technologii sprzęt komputerowy pozostaje stosunkowo drogi, szczególnie jeśli zależy ci na urządzeniach nieco wyższej klasy. Sposobem na obniżenie kosztów zakupu jest m.in. wyborów komputerów poleasingowych. 

  1. Dlaczego warto wybrać komputer poleasingowy?
  2. Dla kogo komputery poleasingowe to dobra propozycja?
  3. Gdzie szukać i czym się kierować?

Dlaczego warto wybrać komputer poleasingowy?

Komputer poleasingowy to sprzęt, który wcześniej był używany w jakiejś firmie na zasadzie leasingu. Z tego rozwiązania najczęściej korzystają duże korporacje i firmy, które stosunkowo często wymieniają sprzęt na nowy. Większość umów leasingowych dotyczących sprzętu informatycznego podpisywana jest na stosunkowo krótki okres: najczęściej są to 2 lub 3 lata. Kupując taki sprzęt, masz więc gwarancję zakupu stosunkowo nowego komputera, którego eksploatacja nie trwała zbyt długo. Cena takiego sprzętu jest zaś z reguły dość atrakcyjna. Warto bowiem pamiętać, że komputery firmowe to najczęściej sprzęty markowe, wysokiej klasy, dobrej jakości, sprawdzone i cechujące się często wyższą trwałością i solidniejszą konstrukcją niż urządzenia, które produkowane są z myślą o sprzedaży detalicznej na rynek konsumencki. Komputery poleasingowe cechuje więc (najczęściej):

  • wysokiej klasy materiał,
  • trwalsza obudowa,
  • funkcjonalne oprogramowanie systemowe (często w wersji profesjonalnej, a nie domowej),
  • wyposażenie w dodatkowe funkcje zabezpieczające (np. czytniki biometryczne).

Komputery klasy biznes, a takimi najczęściej są komputery poleasingowe sprzedawane np. na stronie Fajny Komputer, to świetna propozycja dla osób, które chcą kupić nieco lepszej klasy sprzęt w atrakcyjnej cenie. Wiele osób decyduje się na zakup tego typu sprzętu np. z myślą o home office, pracy zdalnej, możliwości korzystania z rozbudowanych funkcjonalności, które są niedostępne w rozwiązaniach domowych. 

Dla kogo komputery poleasingowe to dobra propozycja?

Lea­sing jest formą finansowania inwestycji, która pozwala firmie korzystać ze sprzętu bez konieczności dużego jednorazowego wydatku. Plusem jest także to, że raty leasingowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Nic więc dziwnego, że wiele firm decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Z kolei klienci rozważający zakup komputera poleasingowego, robią to ze względu na wysoką jakość sprzętu, sprawdzoną markę (do korporacji właściwie kupuje się sprzęt jedynie od sprawdzonych na rynku firm) i rozbudowane oprogramowanie. Zakup takiego sprzętu to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób pracujących w domu, rozważających wykonywanie części obowiązków zawodowych zdalnie, reprezentujących wolne zawody. Na zakup takiego sprzętu często decydują się dziennikarze, graficy, architekci, informatycy oraz wiele innych grup zawodowych. 

Niekoniecznie jest to natomiast najlepszy wybór dla klientów, którzy chcą wykorzystywać komputer przede wszystkim do rozrywki. Jeśli bowiem komputer poleasingowy nie pochodzi od firmy marketingowej, specjalizującej się w projektowaniu grafiki oraz innych materiałów multimedialnych, nie ma co liczyć na to, że będzie on miał wysokiej klasy kartę graficzną oraz rozbudowane oprogramowanie w tym zakresie. Komputer do domowego centrum rozrywki to niekoniecznie ten pochodzący z leasingu.

Gdzie szukać i czym się kierować?

Pamiętaj, że zarówno pecety, jak i laptopy polea­singowe to urządzenia używane. Przed ich zakupem koniecznie trzeba zorientować się w konfiguracji komputera. Nie bez znaczenia jest także stan i żywotność poszczególnych jego podzespołów. Musisz się także liczyć z tym, że np. wydajność akumulatora będzie niższa niż w wypadku nowej baterii. Czasami potrzebna jest jej wymiana. Należy koniecznie upewnić się jednak, czy sprzęt nie jest mocno zużyty, w niezadowalającej konfiguracji czy też nie posiada ukrytych wad. Oczywiście nie możesz liczyć na to, że będzie on zupełnie nowy, natomiast da się znaleźć sprzęty poleasingowe naprawdę w świetnym stanie, które wyglądają i działają prawie jak nowe. 

Ofert poelasingowych trzeba szukać umiejętnie. Oczywiście można wiele z nich znaleźć w serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych, natomiast często ciężko je w takim przypadku odróżnić od używanego sprzętu wystawianego przez osoby prywatne. Lepiej więc korzystać z ofert firm specjalizujących się w sprzedaży komputerów poleasingowych. Warto zawsze sprawdzić opinie, jakimi cieszy się dany sprzedawca. Dużo o nim powie już sam poziom rozbudowania specyfikacji i opisu sprzedawanego sprzętu. Wybierając konkretną ofertę, zawsze powinieneś sprawić:

  • dokładną specyfikację sprzętu,
  • czas trwania i zakres gwarancji,
  • system operacyjny (licencja, wersja językowa).

Jeśli nie jesteś pewien wyboru, zadawaj pytania, dziel się wątpliwościami - sprzedawca powinien udzielić ci kompletnej informacji na temat sprzętu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie