Malware – co to jest?

Krzysztof Jagielski
16.05.2023

Chcąc czuć się bezpiecznie w Internecie warto znać czające się w nim zagrożenia. To przede wszystkim złośliwe oprogramowanie, które określa się zbiorczą nazwą malware. W tym poradniku krótko wyjaśniamy, czym jest malware i jak się przed nim chronić.

Malware, czyli właściwie co?

Słysząc lub czytając o malware pamiętaj, że jest to kategoria złośliwego oprogramowania komputerowego, do której zaliczamy m.in. wirusy, trojany, robaki, adware, spyware, ransomware czy rootkity. Innymi słowy: malware to wszystko to, co możemy pobrać z Internetu i niechcący sprowadzić na siebie spore niebezpieczeństwo.

Czym grozi pobranie malware?

Oprogramowanie z kategorii malware może wyrządzić duże szkody na urządzeniu: począwszy od spowolnienia jego pracy, przez wykradzenie danych, aż po szantażowanie użytkownika i wyłudzenie od niego dużych pieniędzy.

To może świadczyć o infekcji urządzenia

Niestety, ale twórcy złośliwego oprogramowania coraz lepiej maskują jego obecność na urządzeniu. Dlatego warto zwracać uwagę nawet na z pozoru mało istotne objawy infekcji, czyli m.in. wyraźne spowolnienie pracy urządzenia, wyświetlanie się dziwnych reklam, niechciane przekierowywanie na różne strony, częste zwieszanie się urządzenia, blokowanie niektórych stron czy otrzymywanie dużej ilości spamu na swoją skrzynkę.

Co robić?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje urządzenie mogło zostać zainfekowane oprogramowaniem typu malware, to w pierwszej kolejności pobierz dobry program do skanowania systemu w poszukiwaniu wirusów i innych robaków.

Gdy Twoje podejrzenia się potwierdzą, to pobierz program do usuwania złośliwego oprogramowania i użyj go co najmniej kilkakrotnie.

Na przyszłość natomiast zadbaj o to, aby nie pobierać podejrzanych załączników, nie odwiedzać stron o dwuznacznej czy kontrowersyjnej tematyce oraz chroń urządzenie dobrym programem antywirusowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie