Masz dostęp do światłowodu? Jak najszybciej się podłącz! Sprawdź argumenty

Jerzy Biernacki
10.09.2019

Rozbudowa infrastruktury światłowodowej idzie w Polsce jak po grudzie. Wciąż są tysiące miejscowości praktycznie odciętych od możliwości korzystania z bardzo szybkiego Internetu. Ich mieszkańcy są więc skazani na usługi mobilne, które nie są może złe, ale trudno określić je mianem niezawodnych i stabilnych. Jeśli wiesz, że w Twojej gminie rusza budowa światłowodu i będziesz mieć możliwość podłączenia, to nie zastanawiaj się ani chwili. Oto najważniejsze argumenty przemawiające za światłowodem.

Prędkość

Tutaj nie ma nawet o czym dyskutować. Żaden Internet mobilny nie zapewni porównywalnej do światłowodu prędkości. Jeśli więc np. często korzystasz z platform VOD typu Netflix, pobierasz i wysyłasz duże pliki, grasz online, to światłowód jest dla Ciebie oczywistym wyborem i nawet nie rozważaj Internetu mobilnego jako alternatywy.

Wiele usług w jednym

Nie każdy wie, że dzięki światłowodowi można korzystać nie tylko z Internetu, ale także z innych usług, jak telewizja czy telefon stacjonarny. O ile ten drugi odchodzi powoli do lamusa (korzystają z niego głównie przedsiębiorstwa i seniorzy), o tyle bardzo dobra jakość sygnału telewizyjnego jest czymś, co zainteresuje większość polskich gospodarstw domowych.

Niskie opóźnienia

Ogromną bolączką Internetu mobilnego jest wysoki PING, czyli opóźnienia. Doskwiera to przede wszystkim osobom grającym online w takie tytuły, jak FIFA czy Counter Strike. Ten problem nie dotyczy Internetu dostarczanego przez światłowód. Sygnał optyczny jest odporny na zakłócenia, a na jakość łącza nie mają wpływu warunki atmosferyczne.

Niezawodność

Światłowód jest bardzo odporny na wysokie obciążenie sieci. Czyli: niezależnie od tego, ile osób w Twoim sąsiedztwie korzysta akurat z Internetu, nie zauważysz istotnego spadku prędkości czy stabilności łącza. Zupełnie inaczej jest w przypadku Internetu mobilnego. Chyba każdy użytkownik tej usługi doświadczył tragicznej jakości połączenia w niedzielne popołudnie czy w sobotni wieczór, kiedy z sieci korzysta najwięcej osób, co powoduje dosłownie zapchanie lokalnej stacji bazowej.

Wniosek jest prosty: jeśli tylko masz możliwość skorzystania ze światłowodu, to nawet się nie zastanawiaj, ewentualnie poczekaj do zakończenia umowy z dostawcą Internetu mobilnego czy radiowego. Ceny każdej z tych usług są na szczęście porównywalne, nierzadko wręcz z przewagą światłowodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.