Masz iPhone z iOS 14.4? Jak najszybciej zaktualizuj system!

Maciej Piwowski
23.03.2021

Firma Apple poinformowała o wykryciu trzech krytycznych luk w zabezpieczeniach systemów operacyjnych iOS 14.4 i iPadOS 14.4. Odnotowano już pierwsze próby ataków z wykorzystaniem tych dziur, dlatego każdy posiadacz urządzenia Apple pracującego pod tymi systemami powinien jak najszybciej przeprowadzić aktualizację oprogramowania. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule.

Na czym polega problem?

Wspomniane luki o oznaczeniach CVE-2021-1780, CVE-2021-1781 i CVE-2021-1782 zostały wykryte w silniku przeglądarki internetowej WebKit, z której korzysta domyślna na urządzeniach Apple przeglądarka Safari. Luki są na tyle duże, że umożliwiają cyberprzestępcom uruchomienie dowolnego kodu na urządzeniu, a więc m.in. wykradzenie danych użytkownika.

Apple określa lukę, jako tzw. błąd sytuacji wyścigu. Pozwala ona zmieniać i rozszerzać uprawnienia dla aplikacji. Co ważne, zagrożenie dotyczy także tych urządzeń, na których użytkownicy zainstalowali inne przeglądarki niż Safari. Niebezpieczeństwo stwarza sama obecność silnika WebKit.

Co robić?

Jeśli masz urządzenie Apple z systemem operacyjnym iOS 14.4 lub iPadOS 14.4, to pobierz aktualizację systemu z oficjalnej strony internetowej Apple. Jest ona przeznaczona na urządzenia:

  • iPhone 6s i nowsze,
  • iPad Air 2 i nowsze,
  • iPad mini 4 i nowsze,
  • iPod touch siódmej generacji.

W przypadku starszych urządzeń, które nie obsługują wspomnianej wersji systemu operacyjnego, zalecane jest zainstalowanie innej niż Safari przeglądarki i ustawienie jej, jako domyślnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.