Masz szybki Internet LTE? W tych sytuacjach i tak docenisz światłowód

Piotr Kowalczyk
08.07.2024

W dobie naprawdę szybkiego Internetu mobilnego wiele osób zastanawia się, czy jest w ogóle sens podłączać się do światłowodu. Na co dzień pewnie nie zauważysz wielkiej różnicy, natomiast uwierz, że są sytuacje, w których światłowód pokazuje ogromną przewagę nad LTE. Kilka przykładów omawiamy w naszym poradniku.

Streaming wideo w wysokiej rozdzielczości

Światłowód pozwala na płynne streamowanie filmów i programów telewizyjnych w jakości 4K bez buforowania, co jest szczególnie istotne dla użytkowników platform VOD. Jeśli cenisz sobie świetną jakość obrazu, to światłowód jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Gry online

Z punktu widzenia graczy stabilne i szybkie połączenie internetowe jest kluczowe, a takie zapewnia wyłącznie światłowód. W dodatku jest to jedyna technologia realnie redukująca opóźnienia, co jest szalenie istotne w przypadku gier sportowych czy wymagających refleksu.

Praca zdalna

Światłowód zapewnia szybkie i niezawodne połączenie, które jest niezbędne do efektywnej pracy zdalnej, szczególnie gdy wymaga ona częstego przesyłania dużych plików lub korzystania z połączeń wideo. Ponadto światłowód jest Internetem bez limitu, dzięki czemu nie musisz się w żaden sposób ograniczać w korzystaniu z sieci.

Smart home

Jeśli w Twoim domu jest mnóstwo urządzeń podłączonych do Internetu i wymagających szybkiej sieci do sprawnego działania, to światłowód pozostaje bezkonkurencyjnym rozwiązaniem. W przypadku Internetu mobilnego prędkość połączenia drastycznie spada wraz z podłączeniem do sieci kolejnych urządzeń.

Internet symetryczny

Jeśli potrzebujesz Internety symetrycznego, czyli oferującego identyczne prędkości pobierania i wysyłania danych, na przykład do celów zawodowych, to wybór jest tylko jeden i jest nim światłowód.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie