Masz telefon z Windows 10 Mobile? Lepiej rozważ zmianę…

Piotr Kowalczyk
03.04.2020

Windows 10 Mobile, dawniej Windows Phone, to jeden z największych niewypałów w historii technologii mobilnych. System sam w sobie nie był może bardzo zły, ale Microsoft ewidentnie nie trafił w oczekiwania użytkowników i z kretesem przegrał rywalizację z Apple (iOS) oraz Google (Android). Jeszcze do niedawna można było się łudzić, że gigant z Redmond podejmie dalszą rywalizację, ale to jest już nieaktualne. Dlatego jeśli korzystasz ze smartfona z Windows 10 Mobile, czas najwyższy na zmianę.

Koniec wsparcia dla systemu

Microsoft oficjalnie poinformował, że 10 grudnia 2019 roku zakończył wsparcie systemowe dla Windows 10 Mobile. Co to oznacza w praktyce? Niestety, nic dobrego dla użytkowników smartfonów czy tabletów pracujących pod dyktando tego OS-a. Brak wsparcia wiąże się z tym, że system nie będzie już otrzymywać aktualizacji, w tym tych bezpośrednio odpowiadających za bezpieczeństwo. Czyli: Windows 10 Mobile stanie się łatwym celem dla cyberprzestępców chcących przejąć kontrolę nad urządzeniami zwykłych ludzi.

Na tym jednak nie koniec. Jednym z ważniejszych atutów Windows 10 Mobile, a dawniej Windows Phone, było to, że użytkownicy mieli swobodny dostęp do aplikacji biurowych Microsoftu, na czele oczywiście z pakietem Office. Te narzędzia również nie będą już wspierane systemowo. Microsoft produkując ich nowe wersje nie będzie już uwzględniać działania na swoim systemie mobilnym, w efekcie czego aplikacje prawdopodobnie przestaną w ogóle współpracować z Windows 10 Mobile.

Wniosek jest więc prosty: jeśli nadal korzystasz z telefonu z systemem operacyjnym Windows, bardzo go lubisz i generalnie jesteś z niego zadowolony, to i tak siłą rzeczy musisz szykować się do wymiany sprzętu. Użytkowanie go na dłuższą metę jest niebezpieczne i na pewno nie będzie też wygodne, ponieważ niezależni deweloperzy przestaną pisać aplikacje na ten system.

A miało być tak pięknie…

Abstrahując od błędów popełnionych przez Microsoft, przede wszystkim upierania się przy tych nieszczęsnych kafelkach, trochę szkoda Windowsa 10 Mobile. Po licznych poprawkach ten system mógł się nawet podobać. Początki były też całkiem obiecujące, bo jeszcze w 2013 roku ówczesny Windows Phone miał blisko 4-procentowy udział w rynku mobile. Później było już niestety tylko coraz gorzej.

Duopol Androida i iOS trwa zatem w najlepsze i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja w przewidywalnej przyszłości miała ulec zmianie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.