Monitor Full HD to przeżytek? Wcale nie!

Antoni Kwapisz
04.03.2021

Zewnętrzny monitor bardzo ułatwia pracę biurową, gwarantując dużo lepszy komfort na przykład podczas pisania tekstów, wypełniania tabelek w Excelu czy kosztorysowania. Na zakup takiego ekranu decydują się więc przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy spędzają przed komputerem wiele godzin w ciągu dnia. Na rynku pojawia się coraz więcej monitorów wyświetlających obraz w jakości 4K. Można się już nawet spotkać z opinią, że zakup monitora Full HD jest pozbawiony sensu, bo to przeżytek. Trudno się z tym jednak zgodzić. Sprawdź, dlaczego nadal warto postawić na monitor Full HD – zwłaszcza do zastosowań biurowych.

Niższa cena zakupu

Podstawowy argument, od którego warto zacząć, to oczywiście cena. Bardzo dobry monitor Full HD zawsze będzie tańszy niż średniak wyświetlający obraz w 4K. Pamiętajmy również, że ważnym kryterium wyboru monitora powinna być jego przekątna. Jeśli więc miałoby się okazać, że za cenę monitora 4K w rozmiarze 24” przedsiębiorca może mieć monitor Full HD o przekątnej 32”, to decyzja wydaje się być prosta (oczywiście pod warunkiem, że tak duży monitor jest faktycznie potrzebny).

Niższy pobór energii

Argument, na który nie zawsze zwracamy uwagę, nieco zapominając, że monitor to urządzenie zużywające energię elektryczną. W przypadku pracy biurowej, która nierzadko trwa 8-10 godzin bez przerwy, możemy tutaj już mówić o konkretnych kosztach. Warto zatem podkreślić, że monitor 4K, z uwagi na wyższą rozdzielczość, zużywa o wiele więcej prądu. W skali roku może się to przełożyć na ładną sumkę, która albo zostanie w kieszeni przedsiębiorcy, albo powędruje do zakładu energetycznego.

Monitor Full HD może współpracować z dowolnym komputerem

Teoretycznie monitor 4K także, ale warto sobie tutaj zadać pytanie: czy ma sens dopłacanie do urządzenia, z którego możliwości i tak nie skorzystamy? Chodzi tutaj o to, że wyświetlanie obrazu w jakości 4K wymaga bardzo dobrej karty graficznej, której komputer biurowy prawdopodobnie w ogóle nie posiada. Może się więc okazać, że przedsiębiorca kupi monitor 4K za ciężkie pieniądze, po czym i tak będzie oglądać obraz skalowany do Full HD.

Ponadto trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że w typoowej pracy biurowej i tak nie wykorzysta się potencjału technologii 4K. Nie jest ona w ogóle potrzebna do obsługi pakietu biurowego czy popularnych programów do kosztorysowania i zarzadzania zasobami. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie