Musisz kupić nowy smartfon? Najpierw spróbuj reanimować obecny!

Remigisz Szulc
26.08.2022

Twój telefon ma już 2-3 lata i odnosisz wrażenie, że do niczego się już nie nadaje? Stop! Nie ulegaj naciskowi ze strony producentów i opłacanych przez nich recenzentów, którzy wmawiają nam, że musimy często wymieniać urządzenia mobilne, „bo tak”. To nieprawda – produkowanie kolejnych milionów ton elektrośmieci nie jest w interesie tak naszym, jak i planety. Zanim więc kupisz nowy smartfon to najpierw sprawdź, czy przypadkiem nie uda Ci się reanimować obecnego. Jak to zrobić? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Aktualizacja systemu

Od tego zawsze warto zacząć, a już na pewno wtedy, gdy przez ostatnie miesiące ciągle lekceważyłeś przypomnienia o możliwości pobrania aktualizacji czy to zabezpieczeń, czy systemu operacyjnego. Może się okazać, że Twój telefon dostanie nowe życie w momencie, gdy np. pobierzesz ostatnią dostępną wersję systemu Android.

Optymalizacja działania telefonu

W sklepie Google Play czy App Store znajdziesz mnóstwo aplikacji służących do optymalizowania pracy smartfonu. Ich zadaniem jest przede wszystkim wyłączenie działania w tle tych apek, z których wcale nie korzystasz, natomiast mocno angażują one pamięć operacyjną.

Zrób porządki w aplikacjach

Czyli po prostu pousuwaj te aplikacje, z których nie korzystasz lub robisz to tylko okazjonalnie. Zajmują miejsce w pamięci wewnętrznej, a także mogą niepotrzebnie obciążać pamięć operacyjną, przez co telefon działa wolno i momentami się zawiesza. Zostaw sobie tylko te aplikacje, które są Ci rzeczywiście niezbędne. Sprawdź też, czy nie można ich uruchamiać w wersji Lite, dzięki czemu będą pobierać mniej zasobów urządzenia i działać o wiele szybciej.

Odśwież wygląd telefonu

Pora zabrać się za estetykę, ponieważ po kilku latach użytkowania telefon rzeczywiście może sprawiać wrażenie nadającego się tylko do wyrzucenia. Zacznij od dokładnego oczyszczenia obudowy i ekranu. Wymień folię ochronną, sprawdź też, czy do Twojego modelu nie da się kupić nowych plecków np. z jakąś ciekawą grafiką. W ostateczności zamów nowe etui, dzięki czemu wygląd obudowy przestanie mieć znaczenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.