Musisz kupić nowy zasilacz komputerowy? W 2021 roku szykuj się na podwyżki cen!

Antoni Kwapisz
29.07.2021

Zasilacz komputerowy jest niezbędnym elementem każdego peceta czy laptopa. Ten podzespół najczęściej kupują osoby składające komputer dla siebie czy do firmy. Powszechnie wiadomo, że najbezpieczniej jest wybierać zasilacze certyfikowane przez Plug Load Solutions, które spełniają normę 80 PLUS. Problem w tym, że od 2021 roku ceny takich zasilaczy pójdą mocno w górę. Dlaczego? Dowiesz się z naszego artykułu.

Plug Load Solutions wykorzystuje pozycję monopolisty

Trudno uwierzyć, że przez tyle lat na rynku nie pojawiła się żadna firma certyfikująca zasilacze komputerowe, która mogłaby zagrozić Plug Load Solutions. Wszyscy wiemy, do czego prowadzi monopol w jakiejkolwiek branży – konsumenci muszą płacić, nawet jeśli nie mają na to najmniejszej ochoty.

Plug Load Solutions poinformowało, że od 2021 roku drastycznie podnosi ceny swoich usług – wzrost wyniesie aż 300%. W efekcie producent zasilaczy, który chciałby uzyskać certyfikację na tylko sześć modeli o różnych mocach, będzie musiał za to zapłacić nawet około 25 tysięcy dolarów. Nietrudno się domyślić, że rosnące koszty zostaną przerzucone na konsumentów. A zasilacze z certyfikatem 80 PLUS przecież już są dość drogie.

Na razie nie wiadomo, jak bardzo wzrosną ceny zasilaczy certyfikowanych przez Plug Load Solutions. W sklepach wciąż są zapasy podzespołów, ale te, które będą produkowane już na nowych zasadach certyfikacyjnych z pewnością mocno podrożeją.

Trudno też znaleźć jakąkolwiek alternatywę. Własne certyfikaty zasilaczom komputerowym przyznają takie firmy, jak Lambda czy Cybenetics ETA, ale nie wypracowały one sobie jeszcze takiej renomy, jak Plug Load Solutions.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.